Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunları Nelerdir

Ege bölgesinde oynanan halk oyunları nelerdir hakkında bilgi kısaca

Ege Bölgesi geniş kültürüyle birçok kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin yöresel halk oyunları ise Türkiye çapında bilinir ve oynanır. Oynanan her bir oyunun ayrı bir anlam taşıması nedeniyle oyunlar sevgi ve saygı gibi değişik duygularla oynanır.

Ege Bölgesinin en bilinen oyunlarından biri Zeybek oyunudur. Zeybekler ezilen kişilerin yanında yer alan adaleti savunan kişilerdir. Kurtuluş Savaşı döneminde bu oyun büyük çoğunluk tarafından bilinmekteydi.

Kahramanlıklar, haysiyet, şeref, doğruluk gibi kavramlar üzerine oynanan oyunlar halk tarafından büyük beğeniyle seyredilir. Türk tarihinde büyük önemi olan oyunlar içinde havaya kolların kaldırılması ve keskin bakışlar atılması nedeniyle figürler şahin ve kartalı anımsatmaktadır.

Ege Bölgesi’ne ait olan halk oyunu Marmara, Batı Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde de zaman zaman oynanmaktadır. Ellerin ve ayakların keskince hareket ettirildiği oyun kıvraklık istemektedir.

Tek kişilik bölümleri liderlik ve gücü temsil eder. Birkaç kişi ile oynanması oldukça zordur ve figürler takipsiz yapılmalıdır.

Zeybek oyunu Atatürk’ün en sevdiği oyunlardan biridir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra katıldığı bir davette zeybek oynayarak izleyenleri kendine hayran etmiştir.

zeybek

Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ezel dedi ki:

  ???HARİKA ???

 2. Ezel dedi ki:

  Çok güzel tanıtmışsınız ama kısa olsaydı daha güzel olurdu???

 3. Selin dedi ki:

  Onun adı ne anlamadim

 4. Erol dedi ki:

  Ben ızmir ligin

 5. Naz dedi ki:

  Çok iyi tanıtmışsınız ama kısa yazmamışsınız

Yorum Yaz