Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Ege Bölgesinde Nüfus Dağılımı Hakkında Kısa Bilgi

Ege bölgesinin nüfus dağılım hakkında bilgi kısaca, Ege bölgesinde nüfus dağılımı hakkında kısa bilgi

Her bölgede olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de bazı yerlerde nüfus daha yoğun bazı yerlerde seyrektir. Bunun nedenleri ile ilgili hazırladığımız yazımızda öncelikle nüfusun tanımını yapmak faydalı olacaktır.

Sınırları belirli bir toprak parçası üzerinde yaşayan toplam insan sayısına nüfus adı verilir. Düzenli aralıklarla yapılan resmi nüfus sayımlarıyla nüfusun ne kadar olduğu tespit edilir.

Bir bölgede nüfusun artması demek, orada yaşayan kişilerin sayısında pozitif yönde bir değişiklik olması demektir. Nüfus azalması da bunun tam tersi şeklinde olur. Bu nüfus değişimlerinde; yani insan sayılarının yıldan yıla farklılaşmasına doğumlar, ölümler ve göçler neden olur.

Ege Bölgesi iklim koşulları ve tarım alanları gibi ekonomik yoğunluktan dolayı nüfus yoğunluğu Marmara’dan sonra en yüksek olan bölge konumuna ulaşmıştır. Ege’nin verimli topraklara sahip ovalarında daha çok nüfus yer almaktadır. Tarım faaliyetleri yanında Ege Bölgesi’nde pek çok ekonomik faaliyet yapılmaktadır. Tarım ürünlerine bağlı sanayi, diğer sanayi dalları, turizm gibi ekonomik faaliyetler de bu bölgemizdeki nüfusun büyük oranda artmasına neden olmuştur. Ayrıca Ege Bölgesi’nde denize dik uzanan dağlar nedeniyle iç kesimlerle ulaşım kolaydır. İzmir bölgenin en işlek ulaşım ağlarından birine sahiptir ve burada ekonomik faaliyetlerle birlikte nüfus daha da yoğundur. Öyle ki Ege Bölgesi nüfusunun yaklaşık yüzde 50’si İzmir’de bulunur. Batı Ege’den iç kesimlere doğru gidildikçe iklimde sertleşir ve nüfus yoğunluğu azalmaya başlar. Kırsal kesimlerde yaşayan nüfus çoğalır.

Muğla ilini kapsayan Menteşe Yöresi, deniz kenarında denizin etkilerine açık iklime sahip olmasına rağmen yükseklik, engebe ve eğimin fazla olması ve ulaşımın da çok gelişmemesinin nedenidir. Bu sebeplerden ötürü Menteşe Yöresi Ege Bölgesi’nin nüfus yoğunluğu en düşük yerlerinden biridir.

Ege Bölgesinde Nüfus Dağılımı Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz