Ege Adalarının Fethinin Önemi

halk-oyunlari

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra Ege Denizi’ne yönelmiştir. Bu amacı doğrultusunda güçlü bir donanma meydana getirmiştir ve sonra da Ege üzerinde fetih yapmaya başlamıştır. Ülkenin güvenliğinin sağlanması açısından öncelikle Anadolu bölgesine yakın olan adaları almayı hedeflemiştir.

Amaçları doğrultusunda Fatih Sultan Mehmet, öncelikle İmroz, Taşoz, Semadirek, Bozcaada, Limni, Midilli ve Eğriboz adalarının üzerine giderek bu adaları fethetmiştir ve bu adalarda Osmanlı Devleti hakimiyeti kurulmaya başlanmıştır. Bu durum ise Venedikliler açısından bir korkuya yol açmıştır. Bu durum akabinde Venedikliler Mora adasına saldırmıştır. Bu saldırının ardından on altı yıl süren savaşlar meydana gelmiştir. Bu savaşlar sonucunda bir antlaşma imzalanmıştır. Bu antlaşma sonucunda;

  • Venediklilere Osmanlı deniz sınırları içinde ticaret yapma hakkı verildi ancak Venedikliler bu hak karşılığında Osmanlı Devletine her sene 10.000 altın ödeyeceklerdi ve bu koşulu Venedikliler kabul etti.
  • Venedikliler bu antlaşma sonucunda İstanbul’da elçi bulundurma hakkına sahip oldular.
  • Osmanlı Devleti ile on altı yıl boyunca savaşan Venedikliler bu antlaşma ile Osmanlı Devletine savaş tazminatı ödemeyi kabul etti.

Ege Adalarının Fethi Kısaca Anlattığımız Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.