Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

EFT ve Havale Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir

EFT ve havale arasındaki fark nedir hakkında bilgi kısaca, EFT ve havale nedir aralarındaki farklar nelerdir

Teknolojinin gelişmesi bankacılık sektörünü de etkilemiştir ve insanlar banka ile ilgili işlemlerinde gişeleri eskisi kadar çok kullanmamaktadır. İnsanlar artık bilgisayar başından, oturdukları yerden ister ödeme, ister para transferi yapabilmektedirler. Doğru bir şekilde uygulandığında kolaylıkla paralarını istedikleri hesaba yönlendirebilmektedirler. EFT ve havale yoluyla bu işlemleri yapmak çok kolaydır. Peki EFT ve havale nedir, aralarındaki farklar nelerdir?

EFT Nedir?

EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferidir. İnternet üzerinden paranın bir hesaptan başka bir hesaba aktarılması işlemidir. Bankalardan da gerçekleştirilebilen EFT, internet üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir. EFT yaparken bilinmesi gereken 4 madde vardır: Gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı. Bu istenenlerin doğru olarak girilmesi halinde para işleme alınmakta ve bankanın parayı onaylaması için bekleme süresi başlamaktadır. Banka hesabınızı ve transfer edilen paranın miktarını kontrol ettikten sonra bir mahsur görmezse EFT işleminizi onaylıyor ve paranızın transfer işlemi tamamlanıyor. Ancak EFT işleminde hesabınızdan bir miktar ücret kesiliyor. Bu ücret bankadan bankaya değişirken bazı bankalarda 1 lira gibi bir ücret de alınabiliyor. İşleminizi yapmanız gereken saatler ise normal ve resmi tatiller dışındaki günlerde 8.00 ile 17.00 saatleri arası. Eğer bu saatler dışında bir işlem yaparsanız para transfer işlemi bir sonraki güne aktarılıyor. EFT işlemi sayesinde para başka bir bankaya ya da başka bir hesaba aktarılabiliyor.

Havale Nedir?

Havale işleminde iki hesap arasında para transferi gerçekleştirilebilmektedir. EFT’de olduğu gibi bankaya para transferi mümkün değildir. Mektup, bilgisayar, banka yolları kullanılarak para havale edilebilir. Bu işlemin tam olarak gerçekleştirilmesinde havale sahibi kişinin onayı gerekmektedir. Havale sahibinden gelen onay ile havale işlemi başlar. Havale işlemi EFT’den daha fazla bilgi gerektiren bir işlemdir ve yine bir miktar ücret kesilir. Daha fazla bilgi istendiği için de daha fazla zaman alır.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

– EFT ile bir bankaya da para aktarımı yapılabilir ancak havale ile sadece hesaplar arasında para transferi mümkündür.

– EFT’nin gerçekleştirilmesi, havalenin gerçekleştirilmesinden daha kısa zaman alır.

– EFT’nin gerçekleştirilebilmesi için gereken bilgiler daha azdır. Havalede bilgi işlemleri daha uzun sürer.

– EFT işleminde kesilen ücret havaledekinden daha fazladır.

havale-eft-farki

EFT ve Havale Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz