Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Edmund Leach

Tam adı Sir Edmund Ronald olan ünlü bir antropolog olan Edmund Leach kimdir. Sizlere Edmund Leach Biyografi , hayatı ve eserleri hakkında bilgi vereceğiz.

(Doğum tarihi 7 Kasım 1910, Sidmouth, Devon. İngiltere Ölüm tarihi 6 Ocak 1989), özellikle Doğu, Güneydo­ğu ve Güney Asya kültürlerine ilişkin çalış­malarıyla tanınan İngiliz sosyal antropologtur.

edmund eachEdmund Leach, matematik ve mühendislik eğitimi yaptığı Cambridge Üniversitesi’nden 1932’de mezun oldu. Ama London School of Economics and Political Science’ta çalı­şan Bronislaw Malinowski’nin etkisiyle an­tropoloji dalına geçti. II. Dünya Savaşı çıktığında Birmanya’da (bugün Myanmar) araştırma yapıyordu. Araştırmalarını yarı­da bırakarak İngilizlerin Birmanya or­dusuna katıldı. Savaştan sonra London School of Economics and Political Science’a dönerek, Raymond Firth’ün gözeti­minde doktora tezini yazdı. Kaçinlerin (Çingpolar) toplumsal yapısıyla ilgili olan bu incelemenin bir bölümü daha sonra Political Systems of Highland Burma (1954; Birmanya Dağlık Ülkesi’nin Siyasal Sis­temleri) adıyla kitap olarak yayımlandı. Daha sonra Borneo ve Seylan’da (bugün Sri Lanka) alan araştırmaları yapan Leach, bu yöreler üzerine etnografya ince­lemeleri yayımladı. Ayrıca dinsel simgeci­lik ve genel akrabalık kuramı üzerine ya­pıtlar yazdı. 1953-79 arasında Cambridge Üniversitesi’nde ders verdi. Leach, Malinowski’nin işlevselci okulunda yetişmişti. Ama daha sonra yapısalcı Fran­sız düşünür Claude Lévi-Strauss’un etkisi altına girdi. İngiliz antropologların Levi Strauss’u ve çalışmalarını dikkate almaları­na katkıda bulundu.

1975’te “sir” unvanı alan Edmund Leach’in başlıca eserleri şunlardır: Rethinking Anthropology (1961 ; Antropolo­jiyi Yeniden Ele Alırken), Genesis as Myth and Other Essays (1969; Yaratılış Efsanesi ve Başka Denemeler) ve Claude Lévi- Strauss (1970; Lévi-Strauss, 1985).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz