Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Edirne’nin Camileri Neleriyle Meşhurdur?

Bu yazımızda Edirne’nin camileri neleriyle meşhurdur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Edirne, Osmanlı Devleti’nin eski başkentlerinden biri olarak Balkan coğrafyasında etkili olduğu ve İstanbul üzerine yürüdüğü zamanlardan bu yana etkisini sürdüren bir şehirdir. Büyük şehirlerden biri olarak da Osmanlı mimarisine ait eserlerin olduğu bir şehirdir. Şehirde Osmanlı Devleti’ne ait birçok cami bulunmaktadır. Başkent olmasından sonra da şehir için önemli camiler yapılmıştır.

Edirne’nin camileri uzun minareleri, görkemli yapıları, çinileri ve mimarileriyle meşhurdur. Edirne’de en önemli camilerden biri Selimiye Camii’dir. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii kubbeleri direkleri, çinileri, görkemli duvarları, aydınlatma, ısıtma ve akustik özellikleriyle günümüzde eşsiz bir konumdadır. Günümüz mimari anlayışının bile üstünde olan camii asırlardır ayakta durmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ada dedi ki:

    Bir Edirneli olarak en meşhur cami Selimiye Camiidir. Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak tanınır. Mimarlık biliminin çözmekte güçlük çektiği 8 sütuna dayalı kasnak tekniğiyle tek kubbe şeklindeki camidir.

Yorum Yaz