Ebu Süfyan Kimdir

Ebu Süfyan Kimdir Kısaca, Ebu Süfyan Hayatı

Ebu Süfyan, tam adı sahr bin harb bin ümeyye ebu süfyan (d. 597 ?, Mekke – ö. 653, Medine), Hz. Muhammed’i Mekke’ den Medine’ye hicret etmeye zorlayanların önderidir.

Kureyş’in sayılı zenginlerindendi. Hz. Muhammed’le Mekkeli Müslümanların 622’de Medine’ye hicretinden sonra Ubeyy bin Halefle birlikte Medineli Müslümanları tehdit ederek Hz. Muhammed’i korumaları durumunda kenti işgal edeceğini bildirdi. Bedir Savaşı’nda (624) büyük oğlu Hanzele öldü, küçük oğlu Amr ise tutsak düştü. Bundan sonra Mekke ordusunun komutası­nı ele alan Ebu Süfyan, 625’te Medine üzerine yürüdü. Uhud Dağı eteklerinde Müslümanlarla karşılaştı. Hz. Muhammed’ in yaralandığı bu savaşta Hz. Muhammed’in amcası Hamza öldürüldü. 627’de ordusuyla Medine’yi kuşatan Ebu Süfyan, kentin çev­resine kazılan hendekleri aşamayarak geri çekildi. 628’de yapılan Hudeybiye Antlaş­masıyla, Medinelilerle 10 yıl savaşmama, Müslümanların ertesi yıl Mekke’ye hac seferinde bulunma ve orada üç gün kalma koşullarını kabul etti. Ayrıca bu antlaşmaya göre Hz. Muhammed, Ebu Süfyan’ın saha­beden biriyle evliyken dul kalan kızı Ümmü Habibe ile nikâhlandı. Ebu Süfyan, Mek­ke’de savaş yanlılarının güçlü olması nede­niyle etkisini gittikçe yitirdi. Bir süre sonra

Beni Bekr ile Huzâ’a kabileleri arasında çıkan çatışma sonucu antlaşma bozuldu. Bu gelişmenin Mekke için tehlikeli sonuçlar doğurmasından kaygı duyan Ebu Süfyan, durumu düzeltmek için Medine’ye giderek Hz. Muhammed’le görüştü. 629’da Mekke’ ye giren Hz. Muhammed, Ebu Süfyan’ın evine sığınanlara dokunmadı. Karısıyla bir­likte Müslümanlığı benimseyen Ebu Süf­yan, Havazin kabilelerine karşı yapılan savaşta Hz. Muhammed’in yanında yer aldı. Ta’if kuşatması sırasında bir gözünü yitirdi. Yermuk Savaşı’ndan (636) sonra Medine’ye çekildi ve orada öldü. Ebu Süfyan kim konusunda bilgiler verdik.

2 yorum

  1. ödevim sonunda bitti, ebu süfyan kimdir kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.