Ebeler Haftası İle İlgili Yazı

Ebeler Haftası İle İlgili Yazı hakkında bilgi kısaca.

Ebeler doğum sırasında, doğum öncesinde ve sonrasında bebeğe ve anneye hizmet ederler. Ana-Çocuk sağlığı hizmetleri bunların en başında gelir. Yurdun dört bir yanında görev yapmakta olan ebelerin görevi kutsaldır.

Ebe istihdamı yetersiz olduğundan dolayı anne ve bebek ölümü oranı yüksektir. Ebeliğin önemi Türkiye’de ne yazık ki pek anlaşılamamıştır. Ebeliğin oldukça köklü bir geçmişi vardır. 1909 senesine kadar bu meslek anneden kızına geçmiştir. Eğitimi yoktur ve deneyimi aktarmaya dayalıdır. Günümüzde artık gerektiği gibi uzmanlık alanı olduğu anlaşılmıştır fakat hala gereken önem verilmemektedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin bel kemiklerinden biri olan ebeliğin ülkemizde yeterince değerlendirilmediğini görüyoruz.

Bu sorun yurdumuzun her yerinde vardır fakat doğu bölgesinde daha çok göze çarpmaktadır. Bunun böyle olduğunu sağlık ocaklarındaki ebe sayısının nüfusa oranının  daha az olmasından anlıyoruz.

Durumun düzeltilmesi için ebelerimiz konusunda alınması gereken acil önemler maddeler halinde şu şekildedir:

– Motorize ekipler sağlık evleri uygulamasının yerine geçmelidir.

– Hizmet içi eğitim programlarının ağırlığı arttırılmalıdır.

– Ebelik mesleğinin maaşı daha yeterli bir seviyeye çekilmelidir.

– Çalışma ortamları yeniden düzenlenmelidir.

– Ebelik mesleğinin görev tanımı gözden geçirilmelidir.

– Mesai saatleri tekrar yapılandırılmaldıır.

– Ebelik yasası çıkartılmalıdır.

Ebelerimiz büyük fedakarlıklar yaparak görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yapmaya çabalamaktadır. Sağlık sistemimizin vazgeçilmezleri olan ebelerimizin 21-28 Nisan arası olan Ebeler Haftasını kutluyoruz. Onlara mesleklerinde ve hayatlarında başarılar diliyor, sağlıklı ve mutlu olmalarını umuyoruz.

ebe

Ebeler Haftası Ne Zaman Hakkında YorumYapabilirsiniz.

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.