Eadweard J. Muybridge Kimdir

Eadweard J. Muybridge Hayatı Hakkında Bilgiler

Eadweard J. Muybridge Kimdir

Eadweard J. Muybridge Biyografi

Eadweard J. Muybridge Kimdir Google LogosuEadweard J. Muybridge günümüzdeki ilk hareketli resim çeken İngiliz fotoğrafçıdır.Bugün yani 9 Nisan 2012 Eadweard J. Muybridge’nin 182. Doğum günüdür.

Eadweard Muybridge dünyanın en saygın fotoğrafçılarından biri. Hızlı hareket eden bir atı yakalamak için yaptığı çalışma fotoğrafçılıkta erken buluşlarından biri olarak kabul edilir. Eadweard Muybridge nin hayatını okuyarak daha fazla bilgi edinin.

İngiliz olmasına rağmen hayatının büyük bir bölümünü amerikan topraklarında geçirmiştir. Kendisi hayvan hareketlerini yakalayabilmek için birden fazla kamera kullanmış ve günümüzdeki film şeritlerinin temelini atmıştır. Ünlü fotoğrafçının yapmış olduğu bu işleme zoopraxiscope adı verilmektedir.  Kendisinin yapmış olduğu çalışmalardan bir kaç örnek ve 9 nisan 2012 tarihinde google ana sayfasında yer bulacak olan logosu aşağıda yer almaktadır.

Kendi zamanında ve kuşağındaki bir çok ismi ve bilim adamlarını bu buluşuyla oldukça etkilemiştir.Bunlardan biri de Thomas EDİSON dur.

 

J. Eadweard Muybridge 1830 yılında İngiltere’de Edward James Muggeridge olarak doğdu. 1870 yılında adını değiştirdi söylenir.1855 Yılın da San Fransisco ya gitti.İl olarak bir kitapçının yanın da iş e başladı.Bir arabadan düşerek yaralandıktan sonra bir süreliğine İngiltereye geri döndü.1866 yılın da San Fransisco da yeniden ortaya çıktı ve bir fotoğrafçı olarak ün yapmaya başladı.

 

Eadweard J. Muybridge

1874 yılın da eşiyle beraber olan bir adamı öldür dü.Ama haklı sebeblerden ceza yatmadı.Arkadaşları ve çevresi geçirdiği kazadan sonra normal olmadığı konusun da birleşirler.

1894′te kendi ülkesine geri döndü ve çok sayıda fotoğrafçı ve bilim adamlarına ilham bir miras bırakarak, 1904 yılında öldü.

-alıntı-

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.