E Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri

Bu yazımızda E harfiyle başlayan hayvanlar isimleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayvan türleri, milyonlarcadır. Çünkü türler nesilleri devam ettirebildikleri sürece verimli döller aktararak tür farklılaşması yaşarlar. Biyoçeşitlilik bununla beraber coğrafik şartlara göre de değişir. İklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü ekosistemler içinde genlerin de farklılaşmasına neden olur. Bu çevresel bir kalıtımdır.

 

E harfiyle başlayan hayvan isimleri şu şekildedir:

Engerek yılanı: Engerekgiller familyasındandır. Zehirli yılanlara verilen isimdir. Genelde çöl ortamında yaşarlar. Uzun, kıvrık ve içi boş iki adet zehirli dişleri bulunur. Başları üçgen şeklindedir. Kuyrukları küttür. Koyu kahverengi olarak bulunurlar.

 

blankEşek: Atgillerdendir. Evcilleştirilmiştir. Kulakları uzun, iri gözlü, dişleri uzun yük hayvanı olarak kullanılan bir hayvandır. Kısa boylu, yüksekliği ortalama olan bir hayvandır. Kısa tüylü, kısa kuyrukludur. Baş bölgesinde saçları bulunur. Yaklaşık otuz beş yıl yaşarlar.

 

blankEşek arısı: Yaban arısı cinsindendir. Türkiye’de sarıca olarak bilinir. Avrupa’daki tesmiyesi eşek arısıdır. Kızılımsı, sarı ve siyah bir gövdesi vardır. Yuvalarını ağaç kovuklarına yaparlar. İğneleri zehirlidir. Eşek arıları bal yapmazlar. Etçil olarak yaşarlar.

 

blankEğrez balığı: Sazangillerdendir. Tatlı su balığıdır. Irmakların denize akan kısımlarında yaşamayı tercih ederler. Tuzsuz yerlerde yaşarlar. Böcek ve küçük omurgasızları yiyerek beslenirler.

 

blankElöpen kertenkele: Sürüngendir. İri siyah gözleri vardır. Yaklaşık on beş santimetre boylarında ve kuyruğu en fazla sekiz santimetredir. Vücudu kahverengi beneklerle doludur. Sırtında tırtıklı bir yapı vardır. Dört ayağında üçer parmak bulunur. Tırnaklı ayak yapısı vardır.

 

E Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. Emeği geçenlerin eline sağlık E ile başlayan hayvanlar kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum. Ha bir de ejderha diyenler var, ejderha hayvan olarak kabul edilmez. Çünkü gerçek varlığı bile kabul edilmiyor, efsane o.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.