Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

Resmi işlerle uğraşmak hayli can sıkıcı bir iştir. Ne yapacağınızı bilemez, hangi kuruma başvurmanız gerektiğini öğrenmeye çalışırken bir sürü zaman harcarsınız. Çok değil bundan en fazla birkaç yıl öncesine kadar bürokrasi ülkemizde işkencenin diğer adıydı. Bir imza için günlerce beklemek de “Bugün git yarın gel.” cümlesi de hepimiz için gayet tanıdıktı.

Son yıllarda yapılan çalışmalar ile devlet sistemindeki birçok bilgi de internet ortamına aktarılmaya başlandı. Artık vatandaşlar resmi işlerinin pek çoğunu e-devlet şifreleri ile internet üzerinden kolayca halledebiliyor. Peki e-devlet şifresi mutlaka gerekli mi, bu şifreye nasıl ulaşabiliriz. E Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

e devlet şifresi

Mantıklı olarak düşünüldüğünde e-devlet şifresi şüphesiz ki çok gerekli. Çünkü kişiye ait resmi bilgilere herkes tarafından ulaşılması düşünülemez bile. Sizin bilgilerinize herkesin ulaştığı düşünüldüğünde ortada ne güvenlik ne de kişisel bilgi kalacaktır.

E-devlet şifresi almak için herhangi bir PTT şubesine gitmek yeterlidir. Nüfus cüzdanı ile şubeye giderek belli bir ücret karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. PTT şubelerinde önceden hazırlanmış olan şifreler,siz şifre istediğinizde T.C. Kimlik numaranıza tanımlanmaktadır. e-devlet sistemin giriş yapmak isteyenlerin bunun için TC kimlik numaralarını ve e-devlet şifrelerini kullanmaları gerekmektedir. Sisteme girildikten sonra postaneden alınan şifre değiştirilebilir.  Sisteme bundan sonraki girişlerde belirlenen yeni şifre kullanılacaktır. Bu şifreyi unutmamak gerekir çünkü unutluduğunda bunu tekrardan hatırlatacak bir sistem yoktur. Eğer şifre unutulursa tekrardan postaneye giderek yeni şifre almak gerekir.

E-Devlet sisteminin maalesef ki halen bazı hataları bulunmaktadır. Bu hatalardan en önemlisi ve kullanıcıları belki de en çok mağdur edeni şifre olayıdır. Birçok vatandaş sisteme dahil olmaya çalışırken girdiği şifre doğru olsa dahi bir hata ekranıyla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle şifre yenileme işlemi sıklıkla yapılmaktadır. Bu da her şifre için ücret ödemeyi gerektirmektedir. Ücretlendirme olarak ilk şifre için 2 lira ödenirken, ardından yaşanan şifre sıkıntısı sonucu alınan her yeni şifre için 4 lira gibi bir ücret ödenmektedir. Sistem üzerinden doğrudan TC kimlik no ve cep telefonu numarası ile şifre öğrenilebilir.

Bunun için gerekli olan tek şart  telefonunun kişinin T.C. Kimlik numarası üzerine kayıtlı olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781