Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda duvarı nem insanı gam yıkar atasözü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar hayatta birçok olayla karşılaşırlar. Kiminde üzülür, kiminde sevinirler. İnsanlar için üzüntüler çok uzun sürerken, sevinçler çok kısa sürer. O nedenle sürekli dertten, tasadan bahsederler. Dertsizlik anında şükrederler, dertli anlarında kara kara düşünürler.

İnsanların özel hayatlarında ya da sosyal ilişkilerinde birçok sorunla baş ettikleri bilinmektedir. Ev hayatı, aile hayatı, okul hayatı, iş hayatı insanları bazen zorlamaktadır. Bu da yeni dertleri beraberinde getirmektedir.

Dert, tasa, üzüntü insana, tıpkı nemin duvarda rutubet yaparak duvara zarar verip yıkılmasına sebep olduğu gibi zarar verir. Atalarımız, duvarı nem, insanı gam yıkar demiştir. Gam, dert, tasa, üzüntü demektir.

Hayatta her şeyin gerçekleşebileceğini bilerek, aman o da olmaz demeden, temkinli ve tevekkül içinde yaşamak gerekir. Her an her şey olabilir diyerek hazırlıklı yaşamak, insanın metanetini yükseltir. Metin olmak, gamı yok eder.

Gamsız olmak da kötüdür. Dertlenmemek, insanlara üzülmemek, çareler aramamak insanı bu sefer farklı bir boyuta çeker. Bu nedenle dengeli bir hayat sürmek gerekir. Farkında olarak, tedbir alarak, bazen kabul edip, bazen mücadele ederek dertlerle zaman geçirmeyi öğrenmek gerekir.

Nemin yıktığı duvarların altında kalmamak için, gamsızlık ile üzüntüden kafayı kaldıramamak arasında dengeli bir hayatı seçerek yaşamalıyız. Bu ne kadar mümkünse o kadar yapmalıyız. Her şeye rağmen istemediğimiz olaylar yaşarız fakat dünyanın kanunu böyledir.

Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Atasözü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Asya Su dedi ki:

    Duvarı nem insanı gam yıkar atasözünün anlamı kısaca bu kompozisyonda çok güzel açıklanmış. Türkçe ödevi için bu yazıyı kullandım. Kompozisyon şeklinde olsa da işime çok ama çok yaradı.

Yorum Yaz