Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Düşünceyi Geliştirme Yolları

Açıklayıcı ve tartışmacı anlatım tekniklerinin daha sağlıklı kullanılması için düşünceyi geliştirme yolları kullanılmaktadır.

Düşünceyi geliştirme yolları;

1- TANIMLAMA: Bir olay ya da kavramın özelliklerini açıklayarak tanımlanmasıdır. Tanım; “nedir?” sorusunu cevaplar ve böylece olayın ya da kavramın ne olduğu, özelliklerinin neler olduğu açıklanır. Genellikle açıklama ve tartışma tekniklerinde kullanılır ve böylece okuyucu olay ve kavramlar konusunda zihninde kalıcı imgeler oluşturur.

2- ÖRNEKLENDİRME: Bir yazıda eğer soyut bir konu anlatılıyorsa örnekler vererek o konu somut hale getirilir ve konunun anlaşılması kolay hale gelir. Yani; soyut konunun zihinde somutlaştırılması amaçlanır.

3- KARŞILAŞTIRMA: İki madde, kavram ya da herhangi iki şey karşılaştırılır ve aralarındaki hem benzerlikler hem de farklılıklar ortaya konur.

4- TANIK GÖSTERME (ALINTI YAPMA): Öne sürülen düşünce ya da konunun daha kalıcı ve inandırıcı olması amacıyla konu hakkında tanınmış ve bilgili kişilerin görüşlerine ve sözlerine yer verilir ve bu sözler ya da görüşler yazı içinde alıntı olarak ifade edilir.

5- SAYISAL VERİLERDEN YARARLANMA: Konuyu daha da inandırıcı hale getirmek için konuyla ya da söz konusu düşünceyle alakalı sayısal verilere yer verilir.

6- BENZETME: Bir kavram ya da varlık başka bir varlığa benzetilir ve o varlığın özellikleri ile anlatılır.

Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir Hakkındaki Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz