Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Durum Hikayesi Nedir

Bu sayfamızda durum hikayesi nedir sorusunun cevabını vererek durum hikayelerinin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Anlatım tekniği bakımından olayın değil, durum ve davranışların ortaya çıktığı hikayelere durum hikayesi adı verilmektedir. Tahlil ve tasvirlere fazla yer verilmeyen bu hikaye tarzının hareket yönü zayıftır. Duygular, düşünceler, hayaller, ferdi ve sosyal yorumlar ön plana çıkmaktadır. Kahramanları tanıtma konusunda ayrıntılara çok fazla yer verilmemektedir.

Kahramanlar, yer, zaman ve olaylar; anlatılmaktan ziyade sezdirilmeye çalışılmaktadır. Gelişmeler, çözüm bölümünde tam olarak sonuçlandırılmaz; okuyucunun yorumuna bırakılır. Rus yazar Anton Çehov’un hikayeyi tahlil, tasvir ve merak unsurlarından kurtarmayı amaçlayan bu hikayelere Çehov tarzı hikaye adı da verilmektedir.

Durum hikayesinin planı, olay hikayesinden farklıdır. Yazarın kendi kendine sohbet ediyormuş gibi bir anlatımı vardır. Çoğu kez birinci kişinin ağzından anlatılmaktadır. Edebiyatımızdaki başlıca temsilcileri Sait Faik ve Memduh Şevket Esendal’dır.

Durum Hikayesinin Temsilcileri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ali bektas dedi ki:

  Benim de yaa

 2. ÖĞRENCİ dedi ki:

  maşallah çok iyiydi işime yaradı

  1. Mmmmmmm dedi ki:

   Benim de yaa

 3. MİSAfir dedi ki:

  bilgiler yetersiz beğenmedim

Yorum Yaz