Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşler Öne Süren Bilim Adamları

Aşağıda dünyanın şekli ile ilgili görüşler öne süren bilim adamları kısaca olarak ele alacağız.

Tarih boyunca kendini ve çevresini sorgulayan ve şüpheci yaklaşımlar içinde olan düşünürler ve bilim insanları dünyanın varlığını fiziksel olarak sorgulamaya başlamışlardır. Bu da dünyanın şekli ile ilgili farklı görülerin dile getirilmesine neden olmuştur.

Dünyanın şekli ile ilgili görüşler bildiren bilim insanları şu şekildedir:

*Thlaes

M.Ö. yıllarda yaşamış olan bir düşünür olarak matematik alanında önemli çalışmalar ortaya koymuştur. Coğrafya alanında da yaptığı çalışmaları bilimsel olarak açıklama ihtiyacı hissetmiştir. Thales’e göre dünya denizler üzerinde yüzen bir diske benzemektedir.

*Aristo

M.Ö. yaşamış bilim insanlarından ve filozoflardan biri olarak önemli bilgiler ortaya koymuştur. Ay tutulması ve Güneş tutulması olaylarından dünyanın şekli ile ilgili varsayımlar geliştirilmiştir. Dünyanın yuvarlak olduğunu ortaya koyan ilk bilim insanı olmuştur.

*Biruni

Binli yıllarda yaşamış bir bilim insanı olarak birçok bilim dalıyla iştigal etmiştir. Dünyanın yuvarlak olduğu, döndüğünü ve hareket kanunlarını Newton’dan önce ortaya koyan bir bilim insannı olarak tarihe geçmiştir.

*Pisagor

M.Ö. yaşayan bir bilim insanı olarak matematik alanında çalışmalar yapmıştır. Dünyanın yuvarlak olduğunu ve Güneş etrafında dönmekte olduğunu ortaya koymuştur.

*Gelilei

16. yüzyılda yaşayan bir bilim insanı olarak bilimsel çalışmalar yapmış ve teleskop geliştirmiştir. Ay, Güneş ve yıldızıları incelemiştir. Dünyanın yuvarlak olduğu, Güneş etrafında döndüğünü ortaya koymuştur.

*Kolomb

Dünyanın yuvarlak olduğunu kitaplardan okuyan ve bunun için coğrafik çalışmalar yapan biridir.

*Macellan

İspanyol bilim insanı olarak yaptığı çalışmalarla dünyanın yuvarlak olduğunu ispat etmiştir.

Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşler Öne Süren Bilim Adamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nazmiye dedi ki:

    Pek çok bilim insanı dünyanın şekli ile ilgilenmiş bu konuda teoriler ortaya atmıştır. Ayrıca herşeyden önce Kuran-ı Kerim’de de dünyanın şekli ile ilgili bilgiler yer almıştır.

Yorum Yaz