Dünyanın Oluşum Evreleri Nelerdir?

Bu yazımızda dünyanın oluşum evreleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Güneş Sistemi’nde yer alan bir gezegendir. Güneş’in çekim kuvvetiyle birlikte kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafında dönemeye devam eder. Dünya’nın dönüş hızı, ısınması, soğuması, basınç farklarının oluşması ve daha birçok şey bu hareketlere bağlı olarak değişir.

Dünya, katmanlarla sarılıdır. Atmosferin katmanlarında birçok faaliyet gerçekleşir. Aynı zamanda yerkabuğu da katmanlardan oluşur. Geçmişten günümüze Dünya’nın dönüşüyle birlikte bu katmanlar da şekillenmiş ve son halini almıştır.

Dünya’nın oluşumu beş ana zaman diliminden oluşur. Dünya’nın oluşum evrelerinde milyonlarca yıl zaman geçmiştir. Dünya’mız 4.5 milyar yaşındadır.

Dünya’nın oluşum evreleri şu şekildedir:

*İlkel Zaman

*Paleozoik Zaman

*Mezozoik Zaman

*Neozoik Zaman

*Kuaterner Zaman

İlkel Zaman

Yaklaşık 4 milyar yıl sürmüştür. 600 milyon yıl önce de sona ermiştir. Kıta çekirdeklerinin oluştuğu zaman dilimidir. Tek hücreli canlıların ve alglerin yaşadığı dönemden oluşur.

Paleozoik Zaman

375 milyon yıl sürdüğü öne sürülmektedir. 225 milyon yıl önce de sona ermiştir. Bu dönemde yeraltı faaliyetleri sonucunda kömür oluşumu meydana gelmiştir. Kıta kıvrımları belirginleşmiştir. Kara bitkileri oluşurken bazı ilkel canlılar da ortaya çıkmıştır.

Mezozoik Zaman

160 milyon yıl sürmüştür. 65 milyon yıl önce bitmiştir. Kıtalar oluşmaya devam etmiştir. Birkaç kıta kıvrımı daha şekillenmiştir. İklim meydana gelmeye başlamıştır. Sıcak ve soğuk kuşaklar oluşmaya başlamıştır. Dinozorlar yaşamıştır.

Neozoik Zaman

63 milyon yıl sürmüştür. 2 milyon yıl önce sona ermiştir. Kıtalar son şeklini almıştır. Alp kıvrımları oluşmuştur. İklimler meydana gelmiştir. Bitki toplulukları oluşmuştur. Bazı canlılar ortaya çıkmıştır.

Kuaterner Zaman

2 milyon yıl önceden günümüze kadar gelen vetiredir. Buzullar oluşmuştur. Bitki örtüleri şekillenmiştir. İklimler son şeklini almıştır. Yeryüzü şekilleri olarak kıtalar ayrılmıştır. İnsanlar yaşamaya başlamıştır.

Dünyanın Oluşum Evreleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

    • ben şahsen çok beğendim, dünyanın oluşumu ödevi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.