Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Dünyanın Hareketleri Nelerdir 21 Haziran – 21 Mart 21 Aralık – 23 Eylül

Dünyanın Hareketleri 21 Haziran – 21 Mart  21 Aralık – 23 Eylül Kısaca, Dünyanın Hareketleri Nelerdir

Dünya iki şekilde hareketini sağlamaktadır. Bunlar; kendi ekseni etrafında dönme hareketi ve yıllık güneş hareketleridir.

Dünyanın kendi eksenin etrafında dönmesi olayı günlük hareket olarak nitelendirilmiştir. Ayrıca dünya kendi etrafında dönerken batıdan doğuya doğru hareket eder. Bir dönüş tam 24 saatte sona erer.  Bu süreyi ise biz bir gün olarak tanımlarız. Dünyanın bu dönüşü sonucunda iki tür hız oluşur. Bunlar açısal hız ve çizgisel hız’dır. Dünya yuvarlaktır. Bu nedenle güneşe bakan kısım aydınlık yaşanır. Buna göre de diğer yüz karanlık olur.

Dünya batıdan doğuya doğru döner bilgisinden yola çıkarak güneşin doğudan doğup batıdan battığını çıkarabiliriz. Güneş ışınlarının bu dönüşü esnasında oluşan düşme açıları değişmektedir. Güneş ışınları akşam eğik öğlen ise dik olarak yeryüzüne düşer.

Dünyanın güneş etrafındaki hareketi için gittiği yol, yörünge olarak tanımlanır. Dünyanın izlediği yörünge 939 milyon kilometredir. Dünya, güneşe 149,6-5 milyon km uzaktır. Dünyanın şekli kapsamında yörünge bir şekil almıştır.

Yarım küreler aynı anda ısınıp soğumaz. çünkü bu bölüme güneş aynı açıyla ışınlarını göndermez. Bu günler mevsimlerin başlangıcı olarak nitelendirilmektedir. Diğer bir ifadeyle gündönümüdür. 21 Mart-23 Eylül tarihlerine ekinoks, 21 Aralık- 21 Haziran tarihlerine ise solist tarihleri denmektedir. Bu tarihlerin özelliklerinden biri gündüzlerin uzamaya gecelerin kısalmaya başladığı zamanlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz