Dünyanın En Saygın 10 Üniversitesi

Dünyada Öğretim Kalitesi Hizmetleriyle ve Tercih Edilebilirlik Oranları Göz Önünde Bulundurularak Dünyanın En İtibarlı 10 Üniversitesi Seçildi. Bakın Listede Hangi Üniversiteler var : Times Higher Education dergisi tüm dünyadan 17 bin akademisyenin görüşüne göre yaptığı ve bu yıl ikincisini yayınladığı dünyanın en itibarlı üniversite listesini yayınladı.

Dünyanın en itibarlı üniversitelerinin açıklandığı 2012 sıralamasında, ABD’nin Harvard ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversiteleri ilk iki sırayı alırken, ODTÜ de ilk 100 içinde yer aldı.

Times Higher Education dergisinin tüm dünyadan 17 bin akademisyenin görüşüne göre yaptığı ve bu yıl ikincisini yayınladığı sıralamada, ODTÜ 96. sırada yer aldı.

Yüksek öğretimde “saygınlık” niteliğinin de önemli olduğuna dikkati çeken dergi, sıralamada ilk 100’ün Amerikan üniversitelerinin egemenliğinde bulunduğuna, İngiltere’nin saygın eğitim kurumlarından Cambridge ve Oxford’un ilk 10’da yer almasına karşılık diğer İngiliz üniversitelerinin önceki sıralamaya göre düşüş gösterdiğini, Asya üniversitelerinin ise yükselişe geçtiğini belirtti.

Derginin listesine göre ilk 10 en itibarlı üniversite şöyle sıralandı:

1- Harvard (ABD)

2- MIT (ABD)

3- Cambridge (İngiltere)

4- Stanford (ABD)

5- California, Berkeley (ABD)

6- Oxford (İngiltere)

7- Princeton (ABD)

8- Tokyo (Japonya)

9- University of California Los Angeles

10- Yale (ABD)

AA – 15 Mart 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.