Dünyanın Diğer Gezegenlerden Farkı Nedir Kısaca

Bu yazımızda dünyanın diğer gezegenlerden farkı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Güneş Sistemi içinde bulunan ve üçünde sırada kendi eliptik yörüngesinde yol alarak Güneş etrafında dönerken aynı zamanda kendi etrafında da dönen bir gezegendir. Dünya’nın uydusu Ay’dır.

Gezegenler, belli bir yörüngesi olan, yörüngesini temizleyen, ısı ve ışık kaynağı olmayan, bir yıldızın etrafında dönen gökcisimleridir.

Dünya da bir gezegendir. Güneş Sistemi’nde bulunan Dünya, atmosfer katmanlarına ve yerkabuğu katmanlarının farklılıklarına bağlı olarak diğer gezegenlerden ayrılır. Dünya, üzerinde canlı hayatı olan tek gezgendir. Canlıların yaşayabilmesi için atmosfer ve yeryüzü katmanları doğal bir denge içinde kurulmuştur.

Diğer gezegenlerin atmosferi bulunmayabilir, kara ve denizlerden oluşmazlar, gaz kütleleri halinde olabilirler, sıcaklıkları ve basınç dengeleri çok yüksek olabilir. Bu bakımdan Dünya en uygun şartlara sahiptir.

2 yorum

  1. Dünyanın diğer gezegenlerden farkının ne olduğunu gerçekten merak ediyordum.Merakımı gidermek için araştırdım. Bir kaç siteye baktım. O sitelerdeki yazılara nazaran sizin yazınızı daha güzel ve bilgilendirici buldum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.