Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Dünyadaki Su Kaynaklarının Ne Kadarını Canlılar Kullanır

Her canlının hayatını sürdürebilmesi için en ihtiyacı olan şey su olmaktadır. Su olmadan bir canlının hayatını sürdürmesi mümkün değildir. Özellikle de insanların vücutlarının büyük bir kısmı su ile kaplı olduğundan her insanın her gün tüketmesi gereken bir su miktarı vardır. Suyun olmadığı bir dünyada hiçbir insanın hayatına devam edebilme şansı bulunmamaktadır. Hatta suyun az olduğu bir dünyada da birçok insan hastalığa yakalanabilmekte ve bu hastalıklar ölümle sonuçlanabilmektedir. Ayrıca su sadece içmek için değil daha birçok alanda kullanılmaktadır. Peki dünya üzerinde bulunan su kaynaklarının ne kadarı canlılar tarafından kullanılır? Bu soruya cevap arıyorsanız, düzenlediğimiz bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Dünyanın yüzde 71 gibi büyük bir kısmı su ile kaplı olmaktadır. Yeryüzünde bulunan su kaynaklarının çok büyük bir kısmı tuzlu su kaynakları olurken çok küçük kısmı ise tatlı su kaynakları olmaktadır. Tuzlu su kaynaklarının dünya üzerinde bulunma oranı yüzde 97 iken, tatlı su kaynaklarında bu oran yüzde 3 olmaktadır. Doğada bulunan bütün canlılar tatlı su kaynaklarının ancak yüzde 1’lik kısmını kullanabilmektedirler.

Su kaynakları her canlı için büyük bir önem taşıdığından ve kullanılabilen tatlı su kaynaklarının da oranının bu kadar az olmasından dolayı su kaynaklarını korumak çok önemlidir. Her insan bu konuda kendi üzerine düşen görevi yerine getirerek, su kaynaklarının insan hayatı için çok önemli olduğunun bilincinde olmalıdır.

Dünyadaki Su Kaynaklarının Ne Kadarını Canlılar Kullanır Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz