Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2020

Dünya Nüfusunun Dağılışını Etkileyen Doğal ve Beşeri Faktörler Nelerdir?

Aşağıda dünya nüfusunun dağılışını etkileyen doğal ve beşeri faktörler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Dünya genelinde nüfusun dağılışını etkileyen bazı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler doğal etkenler ve beşeri etkenler olarak ikiye ayrılmaktadır.İnsan hayatını doğrudan etkileyen unsurlar doğal unsurlardır. İkinci kısımda da beşeri faaliyetler nüfus dağılışını etkilemektedir.

Doğal kaynakların varlığı ve kullanımının elverişli olması fıtrat gereği bir nüfus dağılışını etkilerken, insan hayatında alınan kararlar, geçim sıkıntısı ve ihtiyaçlar da beşeri olarak nüfus dağılışını etkileyen diğer etkenlerdir.

Dünya nüfusunun dağılışını etkileyen doğal etkenler şu şekildedir:

*İklim: Dünya nüfusunun dağılış göstermesinde hava koşulları oldukça etkilidir. Çünkü doğal hayatın şekillenmesini, geçim kaynaklarının oluşmasını, ulaşım ve haberleşmenin sağlanmasını iklim belirler. İklimin elverişli olması insanların hayatına devam etmesini kolaylaştırır.

*Yeryüzü şekilleri: Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapılması, konaklama ve mesken edinme ihtiyaçlarının karşılanması, geçim alanlarının oluşturulması ve sosyal hayat ile ekonomik hayatın gelişmesini ve insanların yararına olmasını sağlayan etken doğal olarak yeryüzü şekilleridir.

*Su kaynakları: Su hayattır. Suyun olduğu yerde canlılık faaliyeti vardır. Su kaynaklarının olması insan hayatının devam etmesini sağlar.

Dünya nüfusunun dağılışını etkileyen beşeri faaliyetler şu şekildedir:

*Sanayi: Sanayi faaliyetleri, üretim ve tüketim açısından insan hayatını ve nüfus dağılışını göç yollarının oluşmasıyla etkiler.

*Tarım: Tarım faaliyetleri toprağa bağlılığa neden olduğu için nüfus dağılışını etkilemektedir.

*Turizm: Bir ticari ve ekonomik alan olması nedeniyle turizm faaliyetleri yer değiştirmeye neden olduğu için nüfus dağılışını etkiler.

*Ulaşım: Ulaşım imkanlarının varlığı yer değiştirmeyi kolaylaştırdığı için nüfus dağılışını etkiler.

*Yer altı ve yer üstü kaynakları: Doğal kaynakların varlığı ihtiyaçların karşılanmasına neden olduğu için nüfus dağılışını etkiler.

Dünya Nüfusunun Dağılışını Etkileyen Doğal ve Beşeri Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zahide dedi ki:

    Dünya nüfusunun dağılışını etkileyen beşeri faktörlere ekleme yapmak istiyorum. Eğitim alanının gelişmişliği sosyal aktivitelerin varlığı sağlık sektörünün gelişmişliği de dünya nüfusunun dağılımında etkili bence.

Yorum Yaz