Dünya Nasıl Oluştu

Dünya Nasıl Oluştu Kısaca Bilgi, Dünya Oluşumu Nasıl meydana Geldi

Dünya ilk oluştuğunda yoğun ve sıcak bir gaz bulutuydu. Bu gaz bulutu zamanla hızlı bir şekilde dönerek soğumaya başladı. Soğuyan ve sürekli dönen gaz bulutu zamanla dünyanın şu anki elips şeklini aldı. Bu şekilde iç içe geçmiş sıcaklık farkları oluştu. Dünya’nın oluşum süreçleri farklı jeolojik zamanlarda gerçekleşmiştir.

Dünyamız ortalama 4 buçuk milyar yaşındadır. Oluşum süreci içerisinde farklı birçok evreyi yaşamıştır. her dönemde farklı canlılar ve farklı iklim tipleri görülmüştür. Dünya’nın oluşumunu ve kayaç yapılarını inceleyin jeoloji uzmanları Dünya’nın geçirdiği evreleri ve ortalama yaşını hesaplarken kayaçlardan ve tortul tabakalardan faydalanır. Jeolojik zamanlar ilkel zaman, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü zaman olarak sınıflandırılabilir.

İlkel zaman 4 milyar yıl sürmüştür ve günümüzden altı yüz milyon yıl önce sona ermiştir. Bu dönemde tek hücreli canlılar oluşmuş, kıta çekirdekleri meydana gelmiştir.

Birinci zaman günümüzden 225 milyon yıl önce sona ermiştir. 370 milyon yıl sürdüğü varsayılır. Kaledonya ve Hersinya kıvrımlarının bu dönemde oluştuğu tahmin edilir. Karbon ve kömür yatakları da bu dönemde meydana gelmiştir. Sularda balıklara benzer ilk canlılar oluşmuştur.

İkinci zamanda iklimler oluşmuştur. Kimmeridge ve Avustrien kıvrımları oluşmuştur. 160 milyon yıl sürmüştür.

Üçüncü zaman günümüzden 2 milyon yıl önce bitmiş ve 60 milyon yıl sürmüştür. Kıtalar birbirinden ayrılarak günümüzdeki şeklini almıştır. Linyit kömürünün havzası bu dönemde oluşmuştur. Memeli canlılar bu dönemde ortaya çıkmıştır. İklimler ve bitki örtüleri bu dönemde şekillenmiştir.

Dördüncü zaman bizim için en önemli zaman dilimidir. Çünkü bu dönemde insan ırkı ortaya çıkmıştır. Günümüzden iki milyon yıl önce başlamıştır ve günümüzde de devam etmektedir. Büyük iklim değişiklikleri bu dönemde yaşanmıştır. Buzul çağının sonuyla dünya iklim dengesi yeniden şekillenmiş ve bugünkü halini almıştır.

Dünya Nasıl Oluştu Kısaca Bilgi Aktardık.

Dünyanın Oluşumunu Anlatan Aşağıdaki Videoyu İzlemenizi Öneriyoruz.

 

43 yorum

 1. Ne kadar geri zekalı insanlar var ya kardeşim biraz ismlami araştırın bunlar kendiliğinden oluşacak şeyler değildir BU düzenin oluşması bir tesadüf değil dir ALLAHIN varlığını ve bir tek olduğunu inkar etmeyiniz zira kafir olursunuz ALLAHIN azabı çok büyüktür düşünsenize güneş bir milim dünyaya yaklaşırsa dünya yanar kül olur yada bir milim uzaklaşırsa dünya donar bütün insanlar donarak ölür yağmur hergün yağarsa dünya şu içinde de kalır insanlar boğularak olur yada hiç yagmasa dünya kurur insanlar susuzluktan ölür gece gündüz olması hep gece olsaydı yada hep gündüz yaşam nasıl bozulurdu her gezegenin bir görevi var her yıldızın bir görevi var biraz düşünün ve daha bir sürü şey var ALLAHIN bize verdiği nimetleri saymakla bitiremezsiniz birazcık düşünün

 2. LÜTFEN İNSANLARA YANLIŞ BİLGİ VERMEYELİM.İNSAN MAYMUNDAN OLUŞMAMIŞTIR SADECE BİRAZ BENZEME VARDIR.HZ.ADEM TOPRAKTAN YARATILMIŞTIR VE BİZDE ONUN SOYUNDAN OLMAKTAYIZ.
  AMERİKA ZAMANINDA İNSANLARA İNSANIN MAYMUNDAN OLDUĞU DÜŞÜNCESİNİ İNANDIRMAYA ÇALIŞTILAR.VERİLEN BU BİLGİ MÜSLÜMANLIK DİNİNE AYKIRIDIR VE İNSANIN MAYMUNDAN OLDUĞU KANITLANAMAYAN SAÇMA BİR DÜŞÜNCE OLARAK KALMIŞTIR.NASILKİ BU DÜŞÜNCE SİZE GÖRE DOĞRUYSA BAZI İNSANLARA GÖRE YANLIŞTIR.BÜTÜN DÜNYANIN KABUL ETMEDİĞİ BU YARGIYI NESNEL BİR BİLGİ GİBİ YAYINLAMIŞSINIZ.

 3. İnsan maymundan olmadı. Gavurlar hep yalan söylediler. Neyse ki “MÜSLÜMANLAR” insanı ALLAH’ IN yarattığını ve ilk insanların Hz. Adem ve Hz. Havva olduğunu ortaya çıkardılar.

 4. Dünya üzerinde mükemmel olarak görülen düzen aslında mükemmel olmayanların yok olduğu için kalanları mükemmel olarak görülmektedir. Bu nedenle de insanlar yaratıcı aramaktadır. Dünya nasıl oluştu. İnsanlık ilk nasıl başladı. (Evrimle değil)
  1-) Yıldız ve gezegenler nasıl oluştu?
  2-) Yıldız ve gezegenler neden yuvarlaktır?
  3-) Sınırsız enerji nasıl oluşturulabilir?
  4-) Dünyanın Sonu ne zaman gelecek?
  5-) Yeni Güneşler ortaya çıkabilir mi?
  6-) Güneş sistemi nasıl oluştu?
  7-) Güneş ve gezegenlerin oluşum sıralaması nasıl?
  8-) Yıldız ve gezegenlerin yörüngelerinde ve kendi eksenlerinde dönmelerinin sebebi nedir?
  9-) Yer çekimi neden var?
  10-) Kara delikler nasıl oluşur?
  11-) Dünya nasıl oluştu?
  12-) İnsanlık nasıl başladı? Hayvanlar ve bitkiler nasıl oluştu?
  13-) Canlılarda cinsiyet nasıl oluştu?

  • Dünyadaki milyonlarca canlı çeşitliliği tek hücreli bir canlıdan yani evrimle oluşmuş olamaz.
   Benim “Biyolojik Kombinasyon” ile “Cinsiyet Mutasyonu” teorim ile bu mümkün.Ayrıntılı bilgiler kanalımda.
   Evrim dışında bir dünya oluşumunu asla kabul etmeyen ateistler var.
   Daha doğrusu bunlar ateist te değil, evrim din haline getiren kişiler.

 5. çok teşekkür sunumumu inşallah güz anlatıcahım bu paragrafı yazanlara çok teşekkür edirim herkese tavsiyem bu paragrafları okumaları çok teşekkür ederim

 6. Dünya nın günwşten koparak oluştuğunundüşünenlerde var büyük bir patlama sonusu olştuğunu düşünenlerde bu patlamanın ismi de bigbeng (okunuşunu yazdm) teorisidir bu teorilerden en çok mantıklı olarak düşünülen bigbeng dir bnm edindiğim bilgilere göre dünya ilk başta bir gaz ve toz buşutuydu kendi ekseni etrafında dönmesi sonusu büyümeye başladı şu anda da hala büyüdüğünü düşünen bilim insanları var….. Umarm yardımcı olurum bnde ödevimi yapmak için siteden siteye dolaşıyorum edindiğim bilgileri size aktarmaya çalışıyorm

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.