Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Dünya Kooperatifçilik Günü İle İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Dünya Kooperatifçilik Günü İle İlgili Yazı

Dünya Kooperatifçilik Günü İle İlgili Yazı, Dünya Kooperatifçilik Günüyle İlgili Kısa Yazı hazırladık.

Dünya Kooperatifçilik Günü (21 Aralık)

Demokratik işletme kuruluşları olan kooperatifler iş birliği ve dayanışma amacıyla kurulmuştur. Bu kuruluşlarda amaç kâr elde etmek değildir. Birbirlerine meslek, grup ya da topluluk bağı ile bağlı olan insanların ortak amaçlar doğrultusunda kurdukları işletim yerleridir. Kooperatiflerin amacı ortak hedef doğrultusunda çalışarak emek ve ürünleri değerlendirmektir. Kooperatifler birlikte çalışmanın ortaya koyduğu ve birlikte yaşama ruhunu en güzel şekilde yansıtan kuruluşlardır.

İnsanların tek başlarına ortaya koyamadıkları ürünler kooperatifler sayesinde kolayca hizmete sunulabilmiştir. Kaliteli ürünler ortaya koyarak bu ürünleri satmak isteyen üreticiler, ucuz ve kaliteli ürün almak isteyen tüketicilerle kooperatifler sayesinde buluşur. Günümüzde emlak satın almak isteyen insanlar da kooperatifler sayesinde bu işi daha ekonomik hale getirebilmektedir. Kooperatifler kar amacı gütmediğinden üyelerine fayda sağlamayı amaçlarlar. İşbirliği ile kurulan kooperatiflerde para arttığı durumlarda bu meblağ üyeler arasında paylaştırılır.

21 Aralık 1884’te kurulan kooperatifçilik ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Ülkemizde il kooperatif ise Mithat Paşa tarafından 1863 yılında “Memleket Sandığı” adıyla kurulmuştur. Olumlu sonuçlar doğuran bu uygulama 1867’den sonra yaygınlaştırılmaya başladı.

Dünya Kooperatifçilik Günü Hakkında Yazı İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781