Dünya Kitap Günü İle İlgili Yazı

Bu yazımızda dünya kitap günü ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kitap, insanın en samimi dostudur. İnsanın ufkunun derinlik kazanmasında ve bakış açısının genişlemesinde kitap bir araçtır. Kitap okuyan birinin bilgi birikimi, hayat tecrübesi olarak şekillenmektedir. Kitap okumak dünyaları gezmekle eşdeğerdir.

 

Kitap okumak, özgürlüktür. Fikir ve fiillerin şekillenmesi insanın yeni hisler beslemesi, ruh dünyasının aydınlanması kitap okumakla mümkündür. Okumak insanı gençleştirir. Okuyan insan yaşlanmaz. Kitap tozunu yutan her kimse ilmin lezzetini aldığı sürece bilgiye muhtaç olarak yaşadığının farkına vararak okudukça okur.

Kitap başka bir evrendir. Kendi sistemleri olan ve bu sistemler arasında insana yolculuklar yaptıran bir evrendir. Kitapların dünyası beş bin yıllık kısa süreli bir hayattan ibarettir. Beş bin yıl bir kitap için çok da fazla sayılmaz.

Dünya üzerinde binlerce yıldır yaşayan insanlar, yazıyı bulup kitabeler ve kitaplar bıraktıklarında hayatın anlamı yerini bulmuştur. Milletler okuyarak varlığını korumakta ve devam ettirmektedir. Bu nedenle savaş zamanlarında bile her türlü insani ihtiyacın tehir edildiği günlerde eğitim ve öğretim kesintisiz devam etmektedir.

Dünyada kitap okumanın yararının farkına varmak için Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası idrak edilmektedir. 23 Nisan Dünya Kitap Günü’dür. Bu günde kitap okumanın yararları ve kitapların dünyası ele alınarak çeşitli faaliyetler yapılır.

Okuyarak nefes alan bir millet olmak için kitaplara gereken kıymeti ve ehemmiyeti vermeliyiz. Okuduğumuz sürece varız. Okuduğumuz sürece düşünürüz. Düşündüğümüz sürece yaşarız.

Dünya Kitap Günü İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Dünya kitap günü ne zaman internette araştırma yaparken bu yazınızı buldum ve bir taşla iki kuş vurup kompozisyon ödevimi de bu yazınız sayenizde çok güzel yaptım :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.