Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Dünya Günü ile İlgili Yazı

Aşağıda dünya günü ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Dünyada, insanlar her gün için belli bir konu seçerek belirli gün haftalar oluşturmuşlardır. Bu da insanların daha çok sorunlarına ışık tutmak içindir. Yılın belli günlerinde belli değerlerin yaşatılması ve farkındalık oluşturulması için bazı şeyler gündeme taşınmaktadır. Ulusal ve uluslararası alanda insanların dikkatini çekmek amaçlanmaktadır.

Bazı belirli gün ve haftalar küresel olarak kutlanmaktadır Bunlardan biri de dünya günüdür. 22 Nisan Dünya Dünya Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya gününde dünyanın küresel olarak sorunları tartışılmaktadır. Dünya gününde özellikle çevre sorunları da gündeme taşınmaktadır. Çevreye olan beşeri faaliyetler etkisinin olumsuz yanları da gündeme taşınmaktadır.

Çevre kirlilikleri dünyanın sahip olduğu özellikleri zarara uğratmaktadır. Dünyanın korunması, dünyada belli yerlerin koruma altına alınması, yer altı ve yer süt doğal kaynak ve zenginliklerin korunması ve doğru kullanılması, dünya tarihi, dünya coğrafik ve jeolojik tarihi ve gelişimi gündeme taşınmaktadır. Birçok ülke dünya günü ile ilgili özel çalışmalar yapmaktadır.

Okullarda ve diğer eğitim yerlerinde çevre kirlilikleri başta olmak üzere dünyanın yaşadığı sorunlar, doğa sorunları, insani sorunlar, sosyal sorunlar hakkında farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Günümüzde en büyük dünya sorunlarından biri de savaşlardır. Dünya günü savaşların bitmesi için bir fırsat olarak bilinmelidir. Böylece küresel olarak bir kamu oyu oluşturmak mümkün olacaktır.

Dünya Günü ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aygül dedi ki:

    Dünya günü nedir ben ilk kez duydum hangi tarihlerde kutlanır? Dünya Çocuk Günü, Dünya Engelliler Günü gibi tarihleri biliyordum ama bu ilginç geldi. Amacını da sayenizde öğrendim.

Yorum Yaz