Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Dünya Çocuk Günü Hakkında Bilgi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Dünya Çocuk Günü Hakkında Bilgi

Dünya çocuk ne zaman kutlanır, sizlere Dünya Çocuk günü hakkında bilgi aktaralım.

Dünya Çocuk Günü

Her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlanır. Çocukların iyi yetiştirilmesi milletlerin ortak görevidir. Bu görev için ilk etkinliklerin tarihi 1923 yılına kadar gitmektedir. 1923 yılında kırk ülkenin temsilcileri İsviçre’nin Cenevre kentinde Uluslararası Çocukları Koruma Birliği’ni oluşturdular. Bu kuruluş, Birleşmiş Milletler Örgütü’ nün kurulmasının ardından UNICEF’ e dönüştü. UNICEF, “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu”nun kısaltmasıdır. Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak ilan etmiştir.

Dünya Çocuk Günü sadece yurdumuzda değil Birleşmiş Milletlere üye olan tüm ülkelerde kutlanır. Üye ülkelerin basın yayın organlarında bu günün önemi üzerinde durulur. Çocukların bakım ve korunması için yapılması gerekenler anlatılır.

Çocuklar milletlerin geleceğidir. Her çok sevgiye muhtaçtır. Çocuklar bugünün fidanları yarının ağaçlarıdır. Bu ağaçların meyve verebilmesi için onlara çok iyi bakılmalıdır. Çocukların temel ihtiyaçları anne babaları tarafından karşılanmalıdır. Kimsesi olmayan çocukların bu ihtiyaçları ise devlet tarafından giderilmelidir. Çocukların eğitimine de çok önem verilmelidir.

İnsanlığın mutluluğu ve dünyanın geleceği , çocukların korunması ve iyi yetişmesine bağlıdır.

Tüm dünyada barışın ışığında güzellikleri kucaklamak ancak eğitimle mümkündür. Dünya Çocuk Günü çocukların aynı şeyleri hissetmesini , milletlerin barış içinde varlığını devam ettirmesini amaçlar. Bu amaç doğrultusunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, , daha mutlu ve başarılı çocuklar için Çocuk Hakları Bildirisi’ni yayınlamıştır.

Ülkemizde çocukların sağlıklı büyüyebilmeleri için çocuk hastaları, küçük yaşta suç işleyen çocukların eğitilebilmesi için çocuk ıslah evleri kurulmuştur. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde çocuk parkları ve çocuk bahçeleri bulunmaktadır. Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları kimsesiz çocukların hizmeti bakımı için açılmıştır.

Tüm dünyanın ortak isteği çocuklarının mutlu ve sevgi içinde büyümeleridir. Dünya çocuklarının sağlıklı bir ömür sürebilmeleri ve ihtiyaç sahibi çocukların bu ihtiyaçlarının giderilebilmesi için bu haftada pek çok etkinlik düzenlenmelidir.

Dünya Çocuk Günü Nedir, Dünya Çocuk Günü İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781