Douglas Adams Kimdir (11 Mart 2013)
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ağustos 2018

Douglas Adams

Douglas Adams’ın doğum günü vesilesiyle kendisi arama motoruna logo oldu. Peki Douglas Adams kimdir ? İngiltere uyruklu bilim kurgu yazarıdır. 11 Mart 1952 tarihinde İngiltere’nin Cambridge şehrinde hayata gözlerini açtı, 11 Mayıs 2001 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde hayatını kaybetti. Douglas Adams kimdir, daha ayrıntılı bilgiler verelim:

dougla-adams

Douglas Adams okula Essex’de gitti. Cambridge’de St. Johns College’de eğitimini sürdürürken Footlights tiyatro kulübünde görevlerde bulundu. Birçok işte çalıştı: bir hastanede hizmetli, kümes temizlikçiliği, inşaat işçiliği, bir Arap aile için korumalık vb. envai çeşit işlerde çalıştı. Bu işlerden sonra BBC’de Dr. Who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü görevlerinde bulundu. Dr. Who’nun üç bölümünü yazdı. Monty Pyton grubundan Graham Chapman ile birlikte çalışma içerisinde bulundu.

BBC’de yayımlanan The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi) adlı radyo oyunu ile meşhur oldu. Oyun, kitap olarak da yayımlandı. Bu radyo oyunundan aynı adlı bir bilgisayar oyunu da üretti. Akabinde Bureaucracy ve Starship Titanic adlı bilgisayar oyunları üzerinde de çalıştı. Starship Titanic sonradan bir kitap olarak da yayımlandı, ancak Adams’ın hem oyun hem de kitap üzerinde çalışacak vakti olmadığından kitabı Terry Jones yazdı.İleri derecede bir Beatles hayranıydı.

Douglas Adams 1991’de avukat Jane Belson ile evlendi, 1994’te Polly adlı bir kızları oldu.

Yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda Santa Barbara kentinde hayatını kaybetti. Douglas Adams hakkında bilgiler aktardık. Sizler de aşağıdan yorumlarınızı paylaşabilirsiniz …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz