Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Dört Halife Dönemi’nde Siyasi, Askeri, Sosyal ve Ekonomik Alanlarda Hangi Gelişmeler Yaşanmıştır?

Aşağıda dört halife döneminde siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik alanlarda hangi gelişmeler yaşanmıştır kısaca olarak ele alacağız.

İslam, Mekke’de nazil olmaya başlamış bir dindir. İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Peygamberlik dönemi Kuranı Kerim’in nazil olması süresi ile aynıdır. 23 yıl peygamberlik yaparak Mekke ve Medine coğrafyasından bütün dünya sınırlarını zorlayacak bir çapta İslam devleti kurarak tebliğ çalışmaları yapmıştır.

Peygamber (a.s.) kırk yaşında peygamber olmuştur. Yirmi üç yıl peygamberlik yaparak altmış üç yaşında vefat etmiştir. Peygamberlik döneminden sonra halifelik dönemi başlamıştır. Bu Peygamber (a.s.)’ın tavsiyesi üzerine ve rivayetleri üzerine yapılmıştır. Dört halife dönemi Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer, Hazreti Osman ve Hazreti Ali (r. anhum) şeklinde sürmüştür.

Dört halife döneminde İslam adına siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik düzenlemeler yapılarak müreffeh bir dünya şartları İslam hükümleriyle kurulmak istenmiştir. İslami hükümlerin yaşanmasında ve yerleşik hale gelmesinde bu faaliyetler oldukça kalıcı olmuş ve temel oluşturmuştur.

Ebubekir (r.a.) döneminde, yalancı peygamberlerin ortaya çıkması ve hafızların şehit edilmesi söz konusu olmuştur. Bu nedenle askeri güçlerin düzenli olarak kullanılması ve teşkilatlanması sağlanmıştır. Yalancı peygamberler etkisiz hale getirilmiştir. Kuranı Kerim de kitap haline getirilmiştir.

Ömer (r.a.) döneminde, birçok coğrafya Anadolu içlerine kadar fethedilmiştir. Ekonomik olarak divan örgütleri kurulmuştur. Askeri olarak daimi ordular yeni fethedilen yerlere yerleştirilmiştir.

Osman (r.a.) döneminde, farklı beldeler fethedilmiştr. Deniz kıyılarına ulaşıldığı için donanmalar kurulmuştur. Kuranı Kerim çoğaltılmıştır.

Ali (r.a.) döneminde, Cemel Savaşı ve Sıffin Savaşı yaşanmıştır. Hakem Olayı nedeniyle Müslümanlar siyasi gruplara ayrılmıştır.

Dört halife Döneminde Siyasi Askeri Sosyal ve Ekonomik alanlarda Hangi Gelişmeler Yaşanmıştır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melike dedi ki:

    Çok sağ olun. ben açıkçası beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. teşekkürcü dedi ki:

    eyvallah,yardımcı oldu.

  3. Ibrahim dedi ki:

    Çok teşekkür ederim yardımcı oldunuz ödevime.

Yorum Yaz