Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Dört Halife Dönemi Özet

Dört halife dönemi özet kısaca hakkında bilgi vereceğiz. Aşağıda Dört halife dönemi kısaca özeti aktardık.

Peygamberimizin (SAV) vefat etmesinden sonra peygamberimizin yolunu takip eden kişilerin İslam Devleti’ni yönettiği döneme dört halife dönemi denir. Bu dönemde halifeler İslam devletindeki karışıklıkları ve ayrılıkları engellemişlerdir. Halifeler seçimle yönetime geçmişler ve islam devletinin ayakta durmasını sağlamışlardır. Başa gelen dört halife, peygamberimizin arkadaşı, akrabası ve damatlarından oluşmaktadır. Dört halife döneminde yaşanan savaşlar ve iç karışıklıklardan dolayı mezhep ayrılıkları ortaya çıkmıştır. Dört halife dönemini kısaca inceleyelim.

Hz. Ebubekir Dönemi (632-634)

Hz. Ebubekir döneminde İslam dininden vazgeçen ve zekatlarını ödemeyen kişilerle uzlaşma sağlanmıştır. Yalancı peygamberler ortaya çıkmıştır ve bu iddiaların ortadan kaldırılmasıyla Hz. Ebubekir uğraşmıştır. İslam ordusuyla Bizans ordusu Yermük’te karşı karşıya gelmiş ve Bizans ordusu mağlup edilmiştir. İslam devletinin sınırları Suriye topraklarına kadar olan kısımlara ulaşmıştır. Kuranı Kerim de Hz. Ebubekir döneminde kitap olarak toplanmıştır.

Hz. Ömer Dönemi (634-644)

Hz. Ömer Döneminde halifeliğin en parlak dönemi geçirilmiştir. İslamiyet’in en çok yayıldığı dönemdir. Suriye ve Filistin’in alınması dahil birçok toprak ele geçirilmiştir. Ardından 636 yılında Kadisiye ve 642 yılında Nihavend savaşları ile İran ele geçirilmiştir. Bundan sonra da Mısır, Müslüman topraklarına katılmıştır. Adliye, il teşkilatlanması ve ve illere vali atanması gibi temeller atılmıştır. Ayrıca posta örgütlenmesi de bu dönemde kurulmuştur. Kudüs de tekrar Müslümanların eline geçmiştir.

Hz. Osman Dönemi (644-656)

Hz. Ömer Camii ve Mescid-i Aksa (Kudüs) Hz. Osman döneminde Müslümanların eline geçmiştir. Tunus, Kıbrıs, Harzem, Horasan bölgeleri de bu dönemde fethedilmiştir. Müslümanlar ve Türkler arasında ilk kez bir savaş çıkmıştır. Kuranı Kerim bu dönemde çoğaltılmış ve tüm İslam merkezlerine dağıtılmıştır.

Hz. Ali Dönemi (656-661)

Hz. Ali döneminde Hz. Osman’ın öldürülmesi nedeniyle karışıklıklar çıkmıştır. Bu nedenle bir süre cihat yapılamamıştır. Halifelik nedeniyle 656 Cemel Savaşı ve 657 Sıffin Savaşı ortaya çıkmıştır. Hz. Ali ve Emevi ailesi arasındaki problemleri hakem bile sonlandıramamıştır. Bunun üzerine Hz. Ali öldürülünce Müslümanlar için karışık bir devir başlamıştır.

Dört Halife Dönemi Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasibe dedi ki:

    dört halife devri kısa ve öz bir şekilde anlatılırken aynı zamanda da faydalı bilgiler verilmiş. Ödevlerime çok yardımcı olan bir site teşekkürler.

Yorum Yaz