Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Donma Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda donma nedir ve nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Maddelerde hal değişimi ayırt edici özelliklerdendir. Maddelerin hal değiştirmesi sıcaklık değerlerinin yükselmesi ve ısı değerlerinin artmasıyla gerçekleşir. Enerji değişimleri sıcaklık değerlerini etkiler. Sıcaklık arttıkça madde, katı halden sıvıya, sıvı halden gaz hale doğru ilerler. Sıcaklık düştükçe madde gaz halden sıvıya, sıvı halden katıya doğru ilerler.

Hal değiştirme durumlarında sıcaklık sabit kalır. Her sıcaklıkta buharlaşma gerçekleşir. Fakat erime ve donma belli sıcaklıklarda gerçekleşir. Donma, bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesidir. Mesela, suyun, buz olması donma olayıdır. Suyun donması sıfır santigrat derecede gerçekleşmektedir. Donma sıcaklığın düşmesiyle oluşur. Donma ısısı, her madde için farklıdır.

İnsanlar için donma, vücut ısının düşmesi, kan sıcaklığının azalması ve beli değerden sonra doku ve organların işlevsiz kalarak durması şeklindedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ülkü dedi ki:

    Donma; Sıvı bir maddenin ısı kaybederek katı hale geçmesine Donma denir. Suyun buzlukta donması, kışın akarsu ve göllerin donması bu duruma bir örnektir.

Yorum Yaz