Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

Don Kişot Özet

İspanya’da bir köy asilzadesi olan Don Kişot, şövalye romanları okumaktan aklını yitirmiştir bunun sonucunda da dünyadaki tüm kötülükleri ortadan kaldırarak tüm insanları mutlu etmek amacıyla tıpkı Ortaçağ’da yaşayan şövalyeler gibi ülke ülke dolaşmaya başlamıştır ve ele geçirdiği adalardan birinde kıymet bilen bir yol arkadaşı olan Sancho’yu vali yapacağına söz vermiştir.

don-kisot-miguel-de-cervantesAtalarından kendisine miras kalan eski zırhları tamir etmiştir ve başına da bir berber çanağı geçirmiştir. Kaba ve köylü bir kız olan sevgilisine “Dulsina” adını vermiştir ve bu sevgilisini asil ve güzel bir kadın olarak kabul etmiştir. Bu kız için bir çok maceraya atılmıştır.

Günlerden bir gün Do Kişot atına binmiştir kıymet bilen vefalı yol dostu olan Sancho ise eşeğine binmiştir ve yola çıkmışlardır. Yol boyunca gördüklerini kafasındaki hayallere uyduran Don Kişot, yeldeğirmenlerini insanlara kötülük yapan devler olarak görmüştür ve yeldeğirmenlerinin üzerine saldırmıştır. Ayrıca karşılıklı olarak birbirine doğru ilerleyen koyun sürülerini iki ordu sanmıştır bunun sonucunda zayıf olan ordusunun yardımına koşmak için mızraklarını koyunlara atmaya başlamıştır. Bu nedenden dolayı da çobanlardan güzelce dayak yemiştir. Bu maceralardan sonra köyüne dönen Don Kişot’un ölümüne kısa bir süre kaldığında ise aklı başına gelmiştir.

Don Kişot Özeti Kısa ve Öz Hakkındaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz