Dolma Kalem Nelerden Yapılır

Dolma kalem nelerden yapılır düzenekleri hakkında bilgi kısaca, dolma kalem nelerden yapılır.

Sertleştirilmiş kauçuk dolma kalemin ana malzemesidir. Mürekkep haznesi, bu malzemenin içine açılmış silindirik boşluğa konulur. Yazmaya yarayan uç bölümün içinde de küçük bir hazne bulunur. Bu iki hazne birbirine bağlanır ve böylece yazarken esas haznede depo halindeki mürekkep uçtaki hazneye akar ve buradan da kağıda dökülür. Uçta bulunan haznedeki mürekkep bittikçe esas haznedeki mürekkepten buraya kendiliğinden takviye gerçekleşir.

Kağıda sürtünecek olan uç kısım ise sağlam bir malzeme olan iridyum metalinden yapılır. Kalem içerisinde eğer bir vakum düzeneği varsa mürekkep uç kısımdan, yoksa tepe kısmından doldurulur. İlkel dolma kalemlerde mürekkep haznesi yoktu. Bu sebeple kalem ucu mürekkebe batırılıp yazı yazma işlemine başlanır, mürekkep yetersiz kalınca uç tekrar mürekkebe batırılırdı.

1880 senesine kadar uzanan dolma kalem kullanımı elbette pek çok evrim geçirmiştir. Tükenmez kalem kullanımı ise günümüzde daha yaygındır.

Uçaklarda dolma kalem kullanmak zordur. Uçağın uçtuğu irtifalarda basınç azaldığından ve akışkanın akması her zaman yüksek basınçtan düşük basınca doğru olduğundan mürekkep her tarafa dağılır.

Tükenmez kalemlerde bu sorun yoktur. Bu sebeple tükenmez kalem kullanımı günümüzde daha yaygındır. Ancak dolma kalemler de güzel birer hediye olarak insanlar tarafından tercih edilebilmektedir.

Dolma Kalem Nelerden Yapılır Hakkında Hemen Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.