Doktor Nasıl Olunur

Doktor nasıl olunur vikipedi hakkında bilgi kısaca, Doktor nasıl olunur

Doktorluk kutsal sayılan mesleklerden biridir. İnsan hayatıyla uğraşan bir meslek dalı olduğu için Tıp Fakültelerinde 6 yıl eğitim alındıktan sonra mezun olunabilir. Yani diğer meslek dallarının fakültelerine göre biraz daha uzun bir üniversite eğitimi almak gerekir. Tüm eğitim boyunca öğrenilen bilgiler mesleki hayatta hasta muayenesi, ameliyat gibi konularda mutlaka işe yarayacaktır. Tıp fakültesinden mezun olan kişiler doktor olarak görev yapabilirler. Ancak bu aşamada henüz pratisyen hekim unvanına sahiptirler.

Pratisyenler ise uzmanlık sınavına girerek uzman olabilirler. Bu sınavda en az yüzde 10 başarı gösterdikleri takdirde uzmanlık eğitimi almaya hak kazanırlar.

Türkiye’den daha gelişmiş düzeydeki ülkelerde tıp fakültesinden mezun olmuş pratisyenler uzman olarak kabul görürler; çünkü tıp fakültesinde aldıkları eğitim daha zor ve yoğundur. Doçent ve Profesör unvanına sahip bir tıp doktoru olmak için ise uzman olunduktan sonra birtakım sınavlara girmek ve tezler hazırlamak gereklidir. Küçük yaşlardan itibaren tüm okul hayatı boyunca çok çalışıp başarılı olmuş kişiler doktor olabilir çünkü Tıp Fakültelerinin puanı nispeten daha yüksektir.

201005031332_bebek-doktor

Doktor Nasıl Olunur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.