Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Doğu Anadolu’da Yapılan Ekonomik Faaliyetler

Doğu Anadolu’da ekonomik faaliyetler, Doğu Anadolu’nun ekonomik faaliyetleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Doğu Anadolu bölgesi dağlık ve engebeli bir bölgemizdir. Bu nedenle de bu Doğu Anadolu bölgesinde tarım faaliyetleri çok fazla gelişememiştir. Bu bölgede tarımın gelişememesi nedeniyle de Doğu Anadolu bölgesinde seyrek tarım faaliyetlerinin yanında hayvancılık, madencilik ve turizm faaliyetlerinin yapıldığı görülmektedir.

TARIM: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bölgenin yeryüzü şekillerinden dolayı tarım faaliyetleri gelişme imkanı bulamamıştır. Doğu Anadolu bölgesinde yazlar çok kısadır. Bu durum da tarımı olumsuz etkileyen nedenlerden birisidir.

Doğu Anadolu Bölgesinde en fazla arpa ve buğday yetiştirilmektedir. Yurdumuzda tarım ürünlerinin en geç olgunlaştığı bölgemiz ise Doğu Anadolu Bölgesidir.

HAYVANCILIK: Bölgede mera ve otlak alanları oldukça fazladır bu nedenle de Doğu Anadolu bölgesinde hayvancılık faaliyetleri gelişmiş düzeyde yapılmaktadır ve hayvancılık bölgenin önemli geçim kaynaklarından birisidir.

Erzurum-Kars bölümünün çok fazla yağış almasının nedeniyle bu bölümde büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Ayrıca bölgede yaygın bir şekilde arıcılık da yapılmaktadır.

MADENCİLİK: Ülkemizde bulunan maden rezervlerinin büyük bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Fakat bölge engebeli olduğundan dolayı bu maden rezervleri çıkarılıp işlenememektedir.

TURİZM: Doğu Anadolu Bölgesinde tarihi ve doğal güzellikler açısından turizm gelişmektedir. Ancak iklim şartları, ulaşım sıkıntıları ve rehber eksikliği gibi nedenlerden dolayı turizm faaliyetleri oldukça azdır. Bu yüzden turizm faaliyetlerinin Doğu Anadolu Bölgesi ekonomisine çok fazla katkısı olmamaktadır.

Doğu Anadolu’da Yapılan Ekonomik Faaliyetler, Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Xxjhcgdskskmmc dedi ki:

  Akıcılığı gösterin lütfen ????

 2. Xxjhcgdskskmmc dedi ki:

  ,akıcılığı gösterin lütfen????

 3. Kipo dedi ki:

  İşte bu çok iyi oldu. Doğu Anadolu bölgesi ekonomik etkinlikleri harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 4. Sanane dedi ki:

  Tam bilgi alamadım. Puanım on üzerinden altı

 5. Anonim dedi ki:

  Aslında ismim bu değil ama ödevinin yardımcı oldun??????

 6. kübra dedi ki:

  Ben çok beğendim doğu anadolu ekonomik faaliyetleri biraz az ama da işe yarar

 7. Ebru dedi ki:

  Çok fazla fazla bilgi vermediği için beğenmedim ve ödevini yapamadım.

 8. Anonim dedi ki:

  ben çok beğendim çok güzel bir site

 9. Anonim dedi ki:

  ben çok beğendim doğu anadolu’nun ekonomik faaliyetleri araştırma ödevimde işime yaradı.

 10. bengü dedi ki:

  Gayet güzel bir site doğu anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir araştırma ödevimi yaptım.

  1. Anonim dedi ki:

   Çok güzel ben begendim???

Yorum Yaz