Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Doğu Anadolu Bölgesi’nin İklim Ve Yeryüzü Şekilleri İle Nüfusu Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız

Bu yazımızda Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikim ve yeryüzü şekilleri ile nüfusu arasındaki ilişkiyi açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğu Anadolu Bölgesi, ülkemizin en doğusunda bulunan ve yüz ölçümü büyük olan bir bölgedir. Ülkemizin coğrafyası batıdan doğuya doğru gittikçe yükseltinin artması ve iklimin soğumasıyla meydana gelmektedir. Bu nedenle Doğu Anadolu Bölgesi, dağlık, kayalık ve soğuk bir coğrafyadır. Bununla beraber önemli dağ, plato ve akarsulardan oluşmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklimi karasal iklimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yeryüzü şekilleri engebeli ve dağlık alanlardan oluşmaktadır. Bunun neticesinde nüfus iklim ve yeryüzü şekillerinden olumsuz bir şekilde etkilenmekte ve nüfus yoğunluğu azalmakta, bölge dış göç vermekte ve nüfus artışı da yaşanmamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. uğurgül dedi ki:

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikim ve yeryüzü şekilleri ile nüfusu arasındaki ilişki paraleldir. İklimi elverişsiz ve yükselti fazla olduğu için nüfus bundan olumsuz etkilenir. Çok göç verir.

Yorum Yaz