Doğal Ortamların Adları ve Özellikleri

Yeryüzündeki insanlar, hayvanlar, bitkiler ve diğer tüm canlıların hepsi belirli koşullarda, kendilerinin rahat edebileceği koşullara sahip olan alanlarda yaşarlar. Bu yazımızda sizlere canlıların yaşadığı doğal ortamların isimleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Resim157Doğal ortamlar dört grupta incelenir;

1- Atmosfer (Hava Küre): Yeryüzünü çevreleyip kaplayan gaz tabakasına verilen isimdir. Tüm canlıları koruyan bir doğal kalkan olan atmosfer, geceleri uzayın soğuk havasını, gündüzleri ise güneşin yakıcı sıcağını hafifletir ve canlılara uyarlar. Böylece Dünya’da sıcaklığın dengesini ayarlar.

2- Litosfer (Taş Küre): Dünya’nın en dışındaki katı dış yüzeye verilen isimdir. Taş ve topraktan meydana gelen litosfer, ova, plato, vadi, dağ gibi orojenik olaylarla şekillenmiştir. Bitkiler, hayvanlar ve insanlar kendilerine uygun ortamları bu alan üzerinde kurarlar ve böylece yaşayacakları ortamı oluştururlar.

3- Hidrosfer (Su Küre): Canlılar için olmazsa olmaz bir kaynak olan su, bu ortamda bulunur. Akarsular, göller, denizler, okyanus, yer altı su kaynakları ve yer üstü su kaynakları su küreyi meydana getirir ve su kürenin olanakları yeryüzündeki canlıların dağılış ve yayılış şekillerini yakından etkiler.

4- Biyosfer (Canlılar Küresi): Doğal ortamlarda yaşayan canlıların bulunduğu doğal ortamdır. Dünyada bulunan tüm canlılar; atmosferdeki gazlardan, hidrosferdeki sulardan ve litosferdeki besinlerden faydalanarak bu kürede yaşarlar.

Doğal Ortamların Adları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.