Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Doğal Güzelliğiyle Tanınan Şehirlerimiz Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Doğal Güzelliğiyle Tanınan Şehirlerimiz Nelerdir?

Doğal Güzelliğiyle Tanınan Şehirlerimiz Nelerdir? Kısaca bilgiler vereceğiz.

İstanbul: 

İstanbul, ülkemizin en nadide şehirlerinden biridir. Tarihimizde Osmanlı Devleti tarafından Fatih Sultan Mehmed eliyle fethedilen bir şehir olarak tarihi yarım adadan, boğazlarda ve haliç burnundan oluşmaktadır. Coğrafyası itibariyle Anadolu ve Trakya toprakları olarak bilinen Asya ve Avrupa toprakları üzerinde günümüzde varlığını korumaktadır.

İstanbul’un doğal güzellikleri saymakla bitmez. En önemli güzelliği iki kıta arasında geçiş noktasında bulunması, İstanbul Boğazı’na sahip olmasıdır. Ardından Bizans dönemine kadar uzanan şehir yapısı Fatih ilçesi tarihi yarım ada şeklinde asıl eski İstanbul olarak bilinmektedir. Bu yarım ada içinde parklar ön plana çıkmaktadır. Su kemerleri,, surlar, sarnıçlar insan yapımı olarak göze çarpar.

Bolu: 

Bolu tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Bolu’da geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Bolu’nun bütün bu tarihi güzellikler bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek. Ama bütün bunların dışında bir de Bolu’nun kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar vardır.

Bolu ili de tarihe tanıklık etmiş şehirlerden birisidir ve oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Bolu’ya giden herkesi gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır. İçinde bulundurduğu Abant Gölü, Yedigöller ve Gölcük Bolu’ya ayrı bir güzellik katmakta. Bolu’nun tarihi yerleri, Bolu müzeleri, Bolu kaleleri, Bolu camileri, Bolu evleri, Bolu köprüleri ve Bolu’nun diğer tarihi yerleri ile herkes tarafında gidip gezilecek bir şehirdir.

Bursa:

Bursa’nın, kendine has köyleri ahşap konakları, şeftali bahçeleri, ormanları, dağları, su kaynakları, şelaleleri öne çıkmaktadır. Bursa her haliyle güzeldir. Tarihi güzelliklerinin yanında tarihini süsleyen ağaçları, çeşmeleri, dağ eteklerinde bulunan koruları ile öne çıkan bir şehir olarak bilinmektedir. Bursa’da birçok şelale turizme açık olarak işletilmekte ve insanların dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır.

Rize:

Rize ve hopa arasında yer alan yıl boyunca gözlenebilen keskin buzullar masmavi göller yeşillik her tonuna sahip ormanları coşkulu dereleri bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal park görünümündedir. Kaçkar sıradağlarının en yüksek tepeleri. Doğu Karadeniz dağların muhteşem görüntüsü. Kuzey rotası ise daha çok deneyimli dağcılar tercih eder. Ayder yaylasında kaplıcalar vardır. Buzulların eğimi her zaman çığ düşmesine uygundur. Yaz tırmanışları için en uygun zaman Ağustos ve eylül aylarıdır. Kış tırmanışları ise şubat mart aylarıdır. Fırtına vadisi firtına deresi durak hemşin hala polovit elevit tunca dereleriyle doğal güzelliklere sahiptir.

doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimiz araştırınız ödevinizde yardımcı olduk.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. BUSE dedi ki:

  TEŞEKÜRLRR

 2. Leyla dedi ki:

  Erzurum yok mu

 3. Ecrin sıla Yıldız dedi ki:

  Çok teşekkür ederim

 4. İsmail Koçyiğit dedi ki:

  Keşke biraz daha olsa

 5. Emir dedi ki:

  valla ben tam istediğim gibi olmuş beğendim kim yapmışsa yani güzel

 6. Suzan dedi ki:

  Slm bu ödev inan ki çok güzel, sayenizde 100 aldım, Doğal Güzelliğiyle Tanınan Şehirlerimiz Nelerdir? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

 7. Lale dedi ki:

  Çok iyi gibi, ben şahsen çok beğendim doğal güzellikler ödevim tamamlandı sayenizde teşekkürler

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781