Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Doğal Göller Nedir Kaça Ayrılır

Doğal göller oluşumuna göre kaça ayrılır hakkında bilgi kısaca, doğal göller nedir kaça ayrılır?

Göller denize ve okyanuslara bağlantısı olmayan kara içerisindeki su birikintileri olarak tanımlanabilir. Bunlar pek çok şekilde oluşabilmektedir. Eğer tektonik, volkanik, karstik, doğal sertleşme gibi yöntemlerle oluşmuşsa bunlara doğal göller denir. Çünkü doğal süreçler sonucunda oluşmuş olurlar. Bunlardan bazıları aynı anda bir gölün oluşumunda rol alabilmektedir. Yani doğal göller beşe ayrılmaktadır.

Tektonik Göller

Tektonik hareketler yer kabuğu hareketleri manasına gelmektedir. Bunlar kırılma, çökme veya kıvrılma şeklinde olabilir. Böyle durumlarda bir çatlak oluşur ve bu çatlakta su birikmesi durumunda doğal bir göl meydana gelir. Bu gölün örneği ülkemizde çoktur. Özellikle büyük göllerimiz olan Ulubat, Tuz, Manyas ve Acıgöl bu şekilde oluşmuştur.

Volkanik Göller

Nemrut Krater gölünün ülkemizdeki tek örneği olduğu bu çeşit doğal göller volkan konilerinin patlama geçirmesiyle krater ve kaldera oluşturarak buralarda su birikmesiyle oluşmaktadır.

Karstik Göller

Çökme sonucu kalkerli arazilerde çanak oluşumu gözlenir. Bu çanaklarda su birikirse ülkemizdeki Salda, Suğla, Elmalı gölleri gibi karstik doğal göller oluşur.

Buzul Gölleri

Hakkari, Kaçkar ve Munzur dağlarının kuzey yamaçlarındaki gibi kar ve buzların erimesiyle bir yerde birikmesi sonucu oluşan göllerdir.

Set Gölleri

Doğal setlerin bir çukur veya akarsu vadisini kapatmasıyla oluşan bölgeye su birikmesi sonucu oluşan göllerdir. Büyük Çekmece, Tortum ve Van Gölümüz buna örnektir.

Doğal Göller Nedir Kaça Ayrılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. İdris Bulgak dedi ki:

    Çoğunlukla doğal çevrenin (heyelan alüvyal vb.)etkisiyle oluşan göllerdir

Yorum Yaz