Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Doğal Çevre Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda doğal çevre nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal çevre, canlı ve cansız varlıkları bir arada etkileşim halinde bulunduğu çevredir. Doğal çevre hiçbir canlı varlık ürünü olma özelliği taşımaz. bizatihi oluşmuş ve kendi dengesini kurmuş olan bir çevredir.

Ekosistem olarak isimlendirilen bu çevrede canlı ve cansız varlıklar ortak alanlarda yaşarlar. Birçok sistem ve döngünün olduğu doğal çevre, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, iklim koşulları, bitki örtüsü, hayvan yaşam alanları ve insan yaşam alanlarından oluşur.

Canlı organizmaların ve cansız varlıkların etkileşim içinde olduğu çevrede, insanlar doğal çevreyle doğrudan etkileşim halinde olan en gelişmiş canlıdır. Bununla beraber doğal çevreyi doğrudan etkileyen bitki örtüsü, hayvanların yaşam alanları ve iklim koşullarıdır.

Doğal çevreye örnek olarak, okyanuslar, denizler, göller, akarsular, su kaynakları, ovalar, vadiler, platolar, dağlar, bitki ve hayvan türlerinin iç içe bulunduğu alanlardır. Doğal çevre içerisinde birçok bitki ve hayvan türü iklim koşullarının ve yeryüzü şekillerinin etkisiyle türleşir ve farklılık oluşturur. Aynı olgu denizlerde de geçerlidir.

Bu nedenle karaların denizlerle olan etkileşimi ve hava olaylarının etkisiyle doğal çevre şekillenir. Doğal çevre, canlı hayatının devam edebilmesi için birçok zincir ve döngü oluşturur. Besin zincirleri, su, karbon, azot döngüleri doğal çevrenin işleyişini sağlar. Doğal çevrenin doğallığını koruyan canlılar ise daha çok bitki ve hayvanlardır. Bitkiler kendi besinlerini oluştururken, oksijen üretirler. Hayvanlar ise canlı hayatının devamlılığını sağlayan ve dünyanın filtresini oluşturan canlılardır.

Doğal Çevre Nedir Kısaca Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. elif dedi ki:

  ormanlar dağlar akarsular milliparklar vedoğal anıtlar

 2. nil dedi ki:

  yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 3. irem dedi ki:

  doğal çevre , canlı ve cansız varlıkları bir arada etkileşim halinde bulunduğu bir çevredir

 4. gizem dedi ki:

  Doğal Çevre ile ilgili 5 tane örnek verin.

  1. Anonim dedi ki:

   Ormanlar Akarsular Dağlar Ovalar

  2. elif dedi ki:

   ormanlar dağlar akarsular milliparklar vedoğal anıtlar

Yorum Yaz