Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Doğal Afetlerin Meydana Gelmesinde İnsanların Rolü Nedir

Doğal-afetlerin-meydana-gelmesinde-insanların-rolüYer altındaki doğal olaylar nedeniyle beklenmedik zamanda meydana gelen, bir çok can ve mal kaybına neden olan ayrıca insanları manevi kayba da uğratan olaylara “Doğal Afetler” adı verilmektedir.

Günümüze baktığımızda deprem, sel, çığ, heyelan ve yangın gibi bir çok doğal afet olayları yeryüzünde meydana gelmektedir. Bu olaylar her ne kadar doğal afet olarak adlandırılsa da bu olayların meydana gelmesinde beşeri faktör yani insan faktörü oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü insan sürekli yaşadığı yer olan çevre ve doğa ile iç içedir bu nedenle de bilinçli olarak ya da bilinçsiz olarak doğayı olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.

Bir şekilde yaşamını devam ettirmeye çalışan insanoğlu, bir çok ekonomik faaliyet için ya da yerleşim faaliyetleri için doğayı isteyerek ya da bazen bilinçsiz olarak olumsuz yönde etkilerler. Örneğin; sel, heyelan ve yangın gibi doğal afetlerde insan faktörünün etkisi büyüktür. Çünkü insanoğlu yerleşim yerleri açmak için ormanları ve ormanlardaki ağaçları yakarlar ve bu durumun sonucunda öncelikle yangın meydana gelir ardından ise ağaçlar yok olduğu için şiddetli yağmur ve kar erimelerinde sel olayları oluşur. Bu olaylar sonucunda da bir çok can ve mal kaybı meydana gelir.

Günümüzde mimari yapılaşma da oldukça artmıştır ve çevremize baktığımızda bir çok betonarme ev görmek mümkündür. Bu binaların yapımı sırasında malzeme eksikliğinin ya da yapı sağlamlığının insanlar tarafından göz ardı edilmesi ise depremlerde bu yapıların yıkılmasına ve bir çok canın bu yapıların enkazlarının altında kalmasına sebebiyet vermektedir.

Doğal Afetlerin Oluşmasında İnsanların Etkisi Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz