Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Doğal Afet Denince Aklınıza Neler Geliyor Sizin Yaşadığınız Çevrede En Fazla Hangi Doğal Afetler Meydana Gelmektedir?

Bu yazımızda doğal afet denince aklınıza neler geliyor sizin yaşadığınız çevrede en fazla hangi doğal afetler meydana gelmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, kendiliğinden oluşan, önlenemeyen ve yalnız alınan tedbirler sonucunda zararları azaltılabilen felaketlerdir. Bazı doğal afetler beşeri faaliyetler sonucunda da açığa çıkmaktadır. Doğal afetler, deprem, sel, yangın, tusunami, hortum, fırtına, çığ, volkanik patlama gibi afetlerdir. Doğal afetlerin bazılarının dünya üzerinde haritaları bulunmaktadır. Belli bölgelerde belli doğal afetler sıklıkla yaşanmaktadır.

Çevremizde yaşanılan doğal afetler şu şekildedir:

*Deprem

*Sel

*Yangın

*Tusunami

*Çığ Düşmesi

*Yıldırım Düşmesi

Depremler, çevremizde en çok yaşanılan doğal afettir. Çünkü ülkemiz deprem kuşağında bulunmaktadır. Ülkemizde üç farklı deprem coğrafyası bulunur. Bunlar batıda, kuzeyde ve doğuda yer alan bölgelerdir. Ülkemizin güneyde çok nadir deprem olmaktadır. En yıkıcı ve en yeni depremlerden biri de 17 Ağustos Gölcük Depremi’dir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aslı dedi ki:

    Doğal afet denince benim aklıma ilk önce deprem gelir. Benim yaşadığım çevrede en fazla deprem meydana gelir. Çünkü deprem bölgesinde yaşıyoruz. Bu yüzden deprem denince tüylerim bile diken diken olur. Bir daha yaşamamak ümidiyle..

Yorum Yaz