Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Doğa ve Kirlilik İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda doğa ve kirlilik ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğa, insanı çevreleyen ve belli döngü ve dengelerden oluşan canlı ve cansız varlıkların bulunduğu bir yerdir. İnsanın hayatına devam edebilmesi için doğa kanunlarının her an işlevselliğini koruması ve canlılık faaliyetlerinin devam etmesi gerekir.

 

Doğa kanunlarıyla birlikte insanlar için birçok imkan ve fırsat sunar. Bunu bilim ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak gözlemleyebiliriz. Doğa kanunlarının teknik imkanlarla birleştirilip bilimsel bir düzlemde işlevsellik kazanması insanın hayatını kolaylaştırmıştır.

Bununla beraber doğadan son derece üst seviyede istifade eden insanlık, doğaya karşı hoyrat ve nankör davranmaktadır. Bilim ve teknoloji amaçsız ve umursamaz kullanılınca doğa zarar görmektedir. Çevre kirliliği oluşmaktadır.

Çevre kirliliği günümüzde çoğalarak dünyayı tehdit etmektedir. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, ses kirliliği, ışık kirliliği gibi kirlilikler doğaya zarar vermektedir. Bunların hepsi de yapay olarak insan kaynaklıdır.

Yapaylık doğallığı tehdit etmekte ve doğal dengeyi tahrip ederek yok etmektedir. Buna bağlı olarak iklimler değişmekte, afetler yaşanmakta ve dünya kendine has canlılık özelliklerini kaybettiği için canlıların nesli tükenmektedir.

Bu nedenler doğayı koruyucu önlemler almak devlet politikaları haline gelmelidir. Çünkü doğa sorunu evrensel sonuçları olduğundan evrensel bir sorundur. İnsanlığın bir sorunudur. Başta insanlar olmak üzere canlı ve cansız bütün varlıklara zarar vermektedir.

Çevremizi temiz tutmalıyız, doğayı kirletenlerle mücadele etmeliyiz ve sivil toplum kuruluşlarının sayısı arttırarak gönüllü hareketlere katılmalıyız. Dünyayı gelecek nesiller için yaşanabilir bir miras olarak bırakmak zorundayız.

Doğa Ve Kirlilik İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz