Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

DNA Modelinin Şekli Nasıldır?

Bu yazımızda DNA modelinin şekli nasıldır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Genetik kodlarımız deoksrüboz nükleik asit ve reoksrüboz nükleik asit içinde bulunmaktadır. DNA ve RNA genetik olayların hücrede gerçekleşmesini sağlamaktadır. DNA’nın kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Şekli, işleyişi ve işlevi DNA’yı özel kılmaktadır. DNA sentezlenmesi ve eşlenmesi hücrenin çoğalması ve hücre bölünmelerinin gerçekleşmesini meydana getirmektedir.

DNA modelinin şekli çift zincirli ve sarmal şeklindedir. Zincirler üzerinde nükleik asitler bulunmaktadır. DNA sayesinde genetik kodlar belirlenmekte ve insan genomunun fiziksel ve kimyasal formülü oluşmaktadır. Bu nedenle DNA çok önemli bir yapıdır. DNA’nın genetik olarak daha çözülememiş bir çok yeri bulunmaktadır. Laboratuvar ortamında çeşitli canlıların DNA’sı çıkarılmaktadır .DNA, baştan ayağa bir insana ait olarak özellik taşır ve başka bir DNA ile benzerlik taşımaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceyda dedi ki:

    çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  2. zehra dedi ki:

    DNA modelinin şekli altıgen bir sarmal şeklindedir. Ayrıca Dna çift zincirli bir yapıdadır. Bu bahsi geçen çift zincirlerin üzerinde nükleik asitler yer almaktadır.

Yorum Yaz