Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Diyorit Taşı Nedir Özellikleri

Diyorit Taşı Özellikleri Nedir?

Diyorit, orta ve iri taneli, volkanik derinlik kayacı. Bileşiminin, yaklaşık üçte ikisi plajiyoklaz türü feldispat minerallerinden, üçte biri hornblend ya da biyotit gibi koyu renkli minerallerden oluşur. Diyorit ile gabro arasındaki en önemli fark, gabronun, kalsiyum bakımından zengin plajiyoklaz türleri olan labradorit ya da bitovnit içermesine karşılık diyoritte, sodyum bakımından zengin feldispat türleri olan oligolklaz ya da andezin bulunuşudur. Diyoritin dengi olan volkanik yüzey kayacı andezittir.

Diyoritin yapısal özellikleri granitin hemen hemen aynıdır, ama daha koyu renkli olması ve belki de daha az bulunması nedeniyle, anıt ve heykel yapımcılığında granite göre daha az kullanılır. Diyorit, piyasada siyah granit adıyla satılan koyu gri taşlardan biridir.

Bazı diyoritler gerçekten magma kökenlidir ve erimiş magmadan kristalleşmiştir. Ötekiler ise magma ile magma içine giren kayaç parçalan arasında oluşan tepkimenin ürünüdür. Birçoğu, gabro örneğinde olduğu gibi, katı durumda gerçekleşen kimyasal dönüşüm sonucu daha yaşlı bir kayaçtan oluşur. Diyoritlere, sillerde (başka kayaçların arasına sokulan tablamsı kütleler), dayklarda (yarıklara sokulan tablamsı kütleler) ve stoklarda (yukarı doğru, yükselmiş kütleler) rastlanır. Ayrıca granitte ve gra- nodiyoritte, batolitler (iri kütleler) ve gabro ile birlikte düzensiz kütleler halinde bulunur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Furkan dedi ki:

    çok teşekkür ederim, ödevim için gerekli olan bilgi bu teşekkürler süpersiniz, bir numarasınız. :)

Yorum Yaz