Dirlik Sistemi Nedir Amaçları Nelerdir?

p18

Bu yazımızda dirlik sistemi nedir amaçları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı’nın Selçuklu Devleti’nden ihdas ettiği bir sistem olan dirlik sistemi tarım arazilerinin özel mülkiyet olmadığı anlayışından doğan bir anlayışla devlete gelir sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin kısa, orta ve uzun vadeli yaptırımları vardır. Amaç devletin ekonomik istikrarının ve siyasi iktidarının devam etmesi esasıdır.

  1. Murat döneminde uygulanmaya başlayan tarım toprakları stratejine göre dirlik topraklarının işlenmesinden elde edilen gelir asker, diplomat ve bürokratlara maaş olarak aktarılmaktaydı. Bu sistemle devlet uzun yıllar ekonomik istikrar sağlamıştır.

Dirlik sisteminin amacı, tarım ve ticareti arttırmak, gıda üretimini desteklemek, asker ihtiyacını ve askerin ihtiyacını karşılamak, vergi toplamak ve devlet arazileri güvenliğini sağlamaktır.

Dirlik sistemine ait topraklar devlete aittir fakat hazineye dâhil değildir. Devlet toprakların büyüklüğüne göre sağlanan gelirleri tasnif ederek, devlet erkânın üst kademelerinden başlayarak bütün askerlere maaşlarını vermekteydi.

Toprakların üç yıl gibi belli bir süre bakımsız, işlenmeden bırakılması durumunda devlet mülküne el koyarak başkasına devretmekteydi. Bu toprakların özellikle fetih bölgelerinde yer alması, Osmanlı fetih hareketlerini hızlandırmıştır. Ayrıca savaş bölgelerinin güvenliği, istihbarat ağlarının kurulması gibi öncü tedbirlerin alınmasını da sağlamıştır.

Üretimde sürekliliğin sağlandığı dirlik sisteminde, tarım, gıda, ticaret, hayvancılık gelişmiştir. Bu gelişmeler devlet ekonomisini ayakta tutarak siyasi idareye güçlendirmiştir. Bu güçlenme ile fetih hareketleri artmış, devlet sınırları büyümüş yeni araziler elde edilmiştir.

Dirlik Sistemi Nedir Amaçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. beğendim ben emeğinize sağlık, dirlik sistemi nedir kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.