Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Dinin Örf Ve Adetlerimiz Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bu yazımızda dinin örf ve adetlerimiz üzerindeki etkileri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Din, ahlaki, hukuki, ameli kurallardan oluşur. Din ilahidir. İslam dini hayat dinidir. Hayatın her alanını ihata eder. Bu nedenle hayatımızın her alanında İslam ölçüleri bulunmaktadır. Din, insanların yaşamasıyla bir anlam kazanır.

Toplumu bir arada tutan değerler, normalar ve tutumlar dini, ahlaki, hukuki, örfi olarak şekillenmektedir. Örf ve adetler, toplumun tarihi devamlılık içinde varlığını koruması yönüyle etkilidir.

Din, örf ve adetler üzerinde hikmet, ahlak, nezaket, merhamet, insaf, vicdan gibi manevi ağırlıklı etkiler sağlar. Örf ve adet, dine göre şekillenir. Din merkezli bir hayatta örf ve adet dine dayalı olarak ortaya çıkmakta ve yerleşik hale gelmektedir.

Din, bir hayat tarzı olarak yaşandığı için örf ve adetlerin de hayat tarzı olması nedeniyle onlar üzerinde bir etki oluşturmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sude dedi ki:

    Dinin örf ve adetlerle ilişkisi oldukça kuvvetlidir bence çünkü örf ve adetler dini inanışlara göre şekillenir sizler de bu konuyu bu doğrultuda çok yönlü bir şekilde anlaşılır bir dil ile anlatmışsınız.

Yorum Yaz