Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Dinimizin Yardımlaşmaya Yönlendiren Öğütlerine Örnek Verebilir Misiniz

İnsanlar, yalnız başlarına bir hayat sürdürmekte çok zorlanırlar ve böyle bir hayatı sürdürmeyi kimse istemez. Toplu halde yaşamlarını sürdüren insanların hem maddi açıdan hem de manevi açıdan yardımlaşması, toplumsal barışa ve insan ilişkilerine sonsuz katkısı olan bir eylemdir. Bir insana yardım etmek, kendinden fedâkarlık ederek onun mutlu olmasını sağlamak, bir insanın sahip olabileceği en erdemli davranışlardan bir tanesidir. Dinimiz de bu konuda bizlere sonsuz tavsiyeler vermiş, yardımlaşmayı seven insanların Allah katında ödüllendirileceklerini bizlere bildirmiştir. Bu yazımızda, dinimizin yardımlaşmaya yönlendiren öğütlerine örnek verebilir misiniz? sorusunun cevabını paylaşacağız.

İslam dini, her zaman insanlara iyiyi, doğruyu ve hoşgörüyü emreder. Erdemli bir insan olmak amacıyla yol kat eden bizler, dinimizin de bizden istediği gibi birbirleriyle yardımlaşan, yardım etmeyi seven bireyler olmalıyız. Etrafımızda gördüğümüz insanlara kimi zaman maddi, kimi zaman manevi olarak yardımcı olmamız, Allah’ın bizden razı gelmesini, yanlışlarımızı affetmemizi sağlar. Şunu da unutmamak gerekir, yardım sadece maddi olarak olmaz. Örneğin bir arkadaşımızın derdini dinler, onun derdini kendi derdimiz gibi bilir ve çözüm bulmaya çalışırsak bu da bir yardımlaşma sayılabilir. Sokakta gördüğümüz bir hayvanın su ve yiyecek ihtiyacını karşılamakta yardımlaşmak olarak sayılır. Yani yardımlaşma, hem maddi hem de manevi olmak üzere 2 anlamda yapılabilir.

İslam dini bizlerden fakirlere yardım etmemizi ister. Örneğin, Kur’an-ı Kerim’de bulunan birçok ayette Yüce Allah maddi yardımda bulunmanın önemi üzerinde durur. Bu konuyla ilgili olarak Allah’ın bizlere gönderdiği 2 ayetten bahsedelim. Bunlardan ilki, Bakara suresi 274. ayet ”Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık hayra sarf edenler var ya; onların mükafatları Allah katındadır.” buyrulur. Bir diğeri de yine Bakara suresi 272. ayet ”Yapacağınız hayırları ancak Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalısınız. Hayır olarak verdiğiniz ne varsa karşılığı size tam olarak verilir, asla haksızlığa uğratılmazsınız.” buyrulur. Bu ayetlerden de anlaşıldığı gibi, Allah bizden imkanlarımız el verdiği kadarıyla eli açık ve yardımsever olmamızı beklemektedir.

Kur’an-ı Kerim de geçen bir başka ayette ise, maddi anlamda yapılacak olan yardımların öncelikle ebeveynlerimize, sonrasında yakınlarımıza, yetimlere, fakirlere ve yolculara şeklinde olması gerektiği söyleniyor. Peygamber efendimiz de bu konuyla ilgili olarak bir hadisinde ”Kim Allah’ın bir kuluna yardım ederse, Allah’ta ona yardım eder.” buyurmuştur. Biz de bu bilgileri dikkate alarak, hem erdemli bir insan, hem de Allah katında kıymetli birer müslüman olabilmek için yardımsever bireyler olmalıyız.

Dinimizin Yardımlaşmaya Yönlendiren Öğütlerine Örnek Verebilir Misiniz Adlı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz