Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak Deyiminin Anlamı

Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak , Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak anlamı , Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak ne demek

Bu yazımızda Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyiminin anlamını açıklıyoruz. Anlamı ve Cümle içinde kullanımı şu şekilde :

Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak:  Daha iyisini elde etmek uğruna çalışırken elindekilerini de yitirmek.”Gel şu işten vazgeç, Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan da olma.”

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

10 yorum

 1. “Damyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” deyimi, bir hedefe ulaşmak için daha iyi bir seçenekken, daha kötü bir seçeneği tercih etmek ve sonuçta kayıp yaşamak anlamına gelir. Bu deyim, karar verme sürecinde doğru seçimler yapmanın önemini vurgular.

  Bu yazıyı okuduktan sonra, deyimin anlamını daha iyi anladım ve hayatımızda karar verirken doğru seçimler yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark ettim. Ödevim için bu yazıyı kullanacağım ve çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

  Benim sınıfımın öğrencileri arasında, zeka ve başarılarıyla her zaman öne çıkan biri olarak, bu yazıyı okuyarak kendimi daha da geliştirdim ve öğrenme sürecimde daha iyi kararlar alabileceğim konusunda daha da özgüven kazandım. Bu yazı için teşekkürler, gerçekten çok faydalı oldu!

 2. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak: Daha iyisini elde etmek uğruna çalışırken elinde kilerini de yitirmek
  Dimyat Mısır’da, Süveyş Kanalı ağzında ve Portsait yakınlarında bir iskeledir. Eskiden Mısır’ın meşhur pirinçleri, ince hasırdan örülmüş torbalar içinde buradan Türkiye gelirdi.
  Dimyat’a pirinç almak için giden bir Türk tüccarının bindiği gemi Akdeniz de Arap Korsanları tarafından soyulmuş ve adamcağızın kemerindeki bütün altınlarını almışlar.
  Bin bir müşkülat içinde Türkiye’ye dönen pirinç tüccarı o yıl iflas etmek durumuna düşmüş. İstanbul’dan kalkmış, memleketi olan Karaman’a gitmiş. O sene tarlasından kalkan buğdayları da bulgur tüccarlarına sattığından, kendi ev halkı kışın bulgursuz kalmışlar. “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” sözünün aslı buradan kalmıştır

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.