Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Dil Nedir Dilin Özellikleri

dil-nedir-görevleri-ve-özellikleri-nelerdirDil, bizim tat almamızı sağlayan bir duyu organımızdır. Ağız boşluğunda bulunan dil; genişleyerek kıvrılan, uzayarak daralan çizgili kaslardan meydana gelmektedir. Dil; dil kemiği ile arka kısımdan alt çeneye bağlıdır. Konuşmamızı sağlayan dilimiz aynı zamanda besin maddelerini çiğnerken ağzımızda çevrilmesine ve besinlerin yutulmasını sağlamaktadır.

Duyu hücrelerinden meydana gelen tat memecikleri sayesinde dil tat alma işlemini gerçekleştirir. Tat memeciklerinin içinde bulunan duyu hücrelerinin her biri en az iki tat algılayabilecek yapıda olmaktadır. Bu sebepten dolayı da dilin tüm yüzeyi aynı duyarlılık seviyesine sahip değildir bu nedenle de her yerde aynı duyarlılıkta tat algılanamaz.

Dilin ön bölümü tatlıyı, arka bölümü acısı, ön yan bölümü tuzluyu, arka yan bölümü ise ekşiyi algılamaktadır. Bu bölgelerin arasında kalan bölümler ise tatlara karşı aynı duyarlılık taşıyan özelliktedir.

Tüm bunlarla birlikte ayrıca dil, ağzımıza aldığımız besinlerin sıcak ve soğuk olduğunu algılamamızı da sağlamaktadır.

Beslenmek amacı ile ağza alınan besin maddelerinin tadının algılanabilmesi için bu besin maddeleri tükürük sıvısı içinde çözünmektedir. Besin maddeleri bu tükürük sıvısı içinde çözündükten sonra kimyasal yol aracılığı ile tat alma hücrelerine uyarı verirler. Bu uyarılar duyu sinirleri sayesinde beyne iletilir. Bunun sonucunda da besinlerin tadı algılanmış olur.

Dil Nedir Dilin Özellikleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz