Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Dil ile Kültür Arasındaki İlişki

Dil ile Kültür Arasındaki İlişki Hakkında Bilgi Kısaca

Gelenekler,dini inanışlar, yaşama şekilleri toplumun kültürünü meydana getirir.

Bir toplumu araştırırken özelliklerini kavramamızda dilin etkisi çok fazladır. Bir toplumu iyice kavramak için dilini öğrenmek gereklidir çünkü toplumda ortaya çıkan tüm ürünler dile yansımış bulunmaktadır.

Toplumsal dönemleri incelerken o dönemde yazılan eserler incelenmelidir. Örneğin Türklerin islamiyeti kabul etmeden önceki hayatlarını en iyi şekilde Dede Korkut Masallarında görebiliriz.

Toplumlar kelimeleri ortaya çıkarırken yaşam şartlarına uygun kelimeler seçerler, bu sayede o dönemin kültürünü kavramak için dil yardımcı olur.

Dil toplumsal kültürün en önemli ögesidir, kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasın sağlar, toplumun o dönemde olan durumda neler yaptığını dil sayesinde gelecek kuşaklar öğrenebilir. Bu sayede kültürel özelliklerin çoğalarak aktarılması sağlanır.

Konuşma Ve Yazı Dili Farkı

Dilin iki temel ögesi vardır: Bir tanesi insanların birbirleriyle , kendi arasında konuştukları dil diğeri ise yazıda kullandıkları dildir. İkincisine yazı dili yahut kültür dili adı verilmektedir. Bir toplumun kültür dili  kültürel merkezde konuşulan dil olarak belirlenir.

Yazı dili çoğunlukla şivelerde birine göre şekillenir.  Daha sonra toplumsal şartlar ve bilimsel gelişmelerle zenginleşerek devam eder. Yeni Türkçe’de konuşma dili olarak İstanbul türkçesi esas alınmaktadır. Genelde toplumlarda aydın kişiler yazı dilini bilmekte ve yazı dilinin esas alındığı şiveyi konuşmaktadır. Bu sayede dilin her yerde farklı şekilde konuşulması önlenir.

Yazı ve konuşma dilinde bir takım farklılıklar bulunmaktadır sebebi ise yazının hiçbir zaman tam olarak anlatılmak istenen duyguyu anlatamıyor oluşudur. Örneğin yazı da vurgu ve tonlama yapamazken konuşurken bunu rahatlıkla yapabiliriz.

Konuşma dilinde çok fazla ağız,şive,lehçe bulunurken yazı dili hepsi için ortak niteliktedir. Yani yazı dili konuşma diline bağlı bir biçimde gelişmekte ancak bağlı bulunduğu konuşma dili dışında farklı ağızlardan da kelimeleri kendi içine katıp ülkenin ortak dilini oluşturur.

Kullanım açısından da yazı ve konuşma dili farklılıklar içermektedir. Konuşurken gelişigüzel kelimeler tercih edilirken yazı dilinde ise kelimelerin ve anlatılmak istenenin açıkça belirtilmesine özen gösterilir

Konuşma dili zaman ilerledikçe kişilere bağlı kaldığından yok olmaktadır ancak yazı dili kağıt üzerinde kaldığından kaybolmaz. Bu yüzden yazılı kaynakları fazla olan milletler gelecek kuşaklara daha çok bilgi aktaracağından medeniyet olarak üstün kalacaktır.

Dil ile Kültür İlişkisi Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ders Ehli dedi ki:

    Dil ve Kültür Arasındaki ilişki iyi okunur. Bu dersimizde Türk Dili ve Edebiyatı konularından olan Dil ve Kültür İlişkisini inceleyeceğiz. Dil ve Kültür İlişkisini anlamamız için öncelikle dilin ve kültürün ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Yorum Yaz